Görme yetersizliği olan öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları sorunların öğretmen, öğrenci ve aile açısından incelenmesi
Examination of the problems experienced by students with visual impairment in the distance education process from the point of view of teachers, students and family
  1. Tez No: 751344
  2. Yazar: KIYMET KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma; görme engelliler okullarında okuyan ilkokul öğrencileri ile ailelerinin, özel eğitim öğretmenlerinin uzaktan eğitimde yaşadıkları sorunları tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya görme engelliler ilkokulundaki 16 görme yetersizliği olan öğrenci ve aileleri, farklı illerde çalışan 30 özel eğitim öğretmeni katılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, yüz yüze/telefonla görüşme yapılarak toplanmıştır. Araştırma verileri, içerik analizi yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucu olarak; özel eğitim öğretmenlerinin uzaktan eğitimde en çok Whatsapp - EBA - Zoom uygulamalarını kullandıkları, EBA'ya erişim sorunları yaşadıkları, ders esnasında EBA'da sistemsel sorunlar yaşadıkları ve sınıf kontrolünü kaybettikleri, bazı öğrencilerin teknolojik araçlarının olmamasından dolayı derslere giremediği, uzaktan eğitimde matematik, yönelim ve bağımsız hareket becerileri derslerinde zorluk yaşandığı, eğitimden verim alınamadığı tespit edilmiştir. Öğrenciler açısından; az gören öğrencilerin matematik, Türkçe, İngilizce derslerinde, kör(dokunsal işlevde bulunan) öğrencilerin matematik ve Türkçe derslerinde zorlandığı, ders esnasında sistemsel sorunlar yaşadıkları, teknolojik araç eksikliklerinin olduğu, dikkatlerinin dağıldığı tespit edilmiştir. Aileler açısından; çocuğu ilkokulda olanların ders saatlerinin çakışması, evde yeterli teknolojik imkânın olmaması, çocukların derse odaklanamadıkları, ödevleri beraber yaptıkları ve uzaktan eğitimi verimli bulmadıkları tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study; it was carried out in order to identify the problems experienced by primary school students and their families, special education teachers in schools for the visually impaired. We worked with 16 visually impaired students and their families in primary schools for the visually impaired and 30 special education teachers working in different provinces. Data were collected by face-to-face / telephone interview using a semi-structured interview form. The research data were evaluated with the help of descriptive analysis. As a result of the research; special education teachers mostly use whatsapp-EBA-zoom applications in distance education, they have problems accessing EBA, they experienced systemic problems and lost classroom control in EBA during the lesson, some students could not attend the classes due to lack of technological tools, It has been determined that there are difficulties in mathematics, orientation and mobility skills in distance education, and that education cannot be productive. In terms of students; Students with low vision have difficulties in mathematics, Turkish and English lessons, students with total vision have difficulties in mathematics and Turkish lessons, It has been determined that they have systemic problems during the lesson, lack of technological tools, they are distracted, In terms of parents; It has been determined that those whose children are in primary school overlap in class hours, there is not enough technological opportunity at home, children cannot focus on the lesson, do their homework together and do not find distance education productive.