Kırsal konutların yapım teknikleri ve yapı malzemeleri açısından incelenmesi Zonguldak Alaplı örneği
Examination of rural housing in construction techniques and construction materials example of Zonguldak Alaplı
  1. Tez No: 741227
  2. Yazar: AYGÜN DİLAVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yerel yerleşime ait yapılar bulundukları bölgenin doğasını, kültürünü, sosyal yaşamını yansıtarak şekillenmektedirler. Kırsal yerleşimlerde var olan yerel yapı türleri, bölgesel koşullar doğrultusunda geliştirilen yöresel çözümler ile birlikte kendine özgün mimari kimlik kazanmaktadırlar. Kendine has özellikler barındıran yerel yapılar yapım teknikleri açısından da bölgesel farklılıklar gösterebilmektedirler. Kırsal kültürün birer yansıması olan konutlar, kültür mirası olarak yerel yapı kimliklerinin korunması açısından da önem arz etmektedir. Günümüz yaşam tarzı ve gelişen teknoloji ile birlikte“yerel”olana bağlılık yitirilmekte, yerel yapım teknikleri ve yerel malzemeler göz önünde bulundurulmadan yapılar üretilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Batı Karadeniz bölgesinde giderek yok olan kırsal konut tiplerini ve yapım tekniklerini Zonguldak ili Alaplı ilçesi kırsalındaki konutlarla sınırlı olarak ortaya koymaktır. Bu çalışma ile mimari mirasımızın en önemli unsurlarından olan ve yok olmakla yüz yüze gelen geleneksel yapıların korunmasına yönelik farkındalık oluşturulması ve bu yapıların malzeme kullanımı ve yapım teknikleri açısından incelenerek belgelenmesi ve gelecek nesillere aktarımının sağlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla daha önce herhangi bir çalışma yapılmamış Zonguldak ili Alaplı ilçesi kırsalındaki geleneksel konutlar çalışma alanı olarak belirlenmiş ve ilçeye ait 8 köyde bulunan 20 konut üzerinde inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The structures belonging to the local settlement are shaped by reflecting the nature, culture and social life of the region in which they are located. Local building types existing in rural settlements gain their own unique architectural identity with local solutions developed in line with regional conditions. Local buildings, which have unique features, can show regional differences in terms of construction techniques. Housing, which is a reflection of rural culture, is also important in terms of preserving local building identities as cultural heritage. With today's lifestyle and developing technology, loyalty to the 'local' is lost, and buildings are produced without considering local construction techniques and local materials. The aim of this study; The aim of this study is to present the rural housing types and construction techniques that are gradually disappearing in the Western Black Sea region, limited to the rural houses in the Alaplı district of Zonguldak province. With this study, it is aimed to raise awareness about the preservation of traditional structures, which are one of the most important elements of our architectural heritage and are facing extinction, and to document these structures by examining them in terms of material use and construction techniques, and to transfer them to future generations. For this purpose, traditional houses in the rural areas of Zonguldak Alaplı district, which have not been studied before, were determined as the study area and 20 houses in 8 villages of the county were examined.