Glomerüler filtrasyon hızı normal, hipertansif hastalarda viseral yağ dokusu kalınlığı ile ateroskleroz ve mikroalbüminüri arasındaki ilişki
The relationship between viceral fat tissue thickness; athosclerosis and microalbuminuria in hypertensive patients with normal glomerular filtration rate
  1. Tez No: 741231
  2. Yazar: ELİF KAÇAR BAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AYBAL KUTLUGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Perirenal yağ dokunun (PRFT); glukoz ve lipit metabolizmasında görev aldığı, böbrek hilusuna olan komşuluğu ile hidrostatik basıncı artırdığı ve renin anjiyotensin sistemini (RAS) aktive ettiği bilinmektedir. Perirenal yağ doku hacminin hipertansiyon (HT) hastalarında albümin atılımına ve ateroskleroza etkisini ortaya koyan çok az çalışma vardır.Bu çalışmanın amacı, izole HT hastalarında PRFT hacmi ile mikroalbüminüri ve ateroskleroz arasında ilişki olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem:Retrospektif olarak planlanan çalışmaya herhangi bir nedenle kontrastsız ya da kontrastlı abdomen bilgisayarlı tomografi (BT) çekilmiş, hastane kayıt sistemlerinde lipit profili, ALT, serum kreatinin, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR), açlık kan şekeri ve spot idrar albümin/kreatinin oranı (ACR) değerleri olan 25 hipertansifhasta ile uygun karşılaştırmanın yapılabileceği 25 sağlıklı denek alındı.Aterosklerotik kalp hastalığı, diyabeti olan ve eGFR'si; 60 ml/dk'nın altında olan hastalar çalışmaya alınmadı.BT kullanılarak hastaların PRFT hacmi, epikardiyal yağ doku (EFT) kalınlığı, abdominal aorta kalsifikasyon (AAC) skorlaması ile viseral yağ doku alanları ölçüldü. Perirenal yağ doku hacmi ile diğer veriler arasında korelasyon varlığı değerlendirildi. Bulgular: Perirenal yağ doku hacmi (427 cm³, 224 cm³; p=0.034) ve spot idrar ACR değeri (9,6 mg/gün, 4,5 mg/gün; p=0,001) HT hasta grubunda daha yüksek bulundu.Böbrek fonksiyon değerleri, lipit profili, açlık kan şekeri, EFT kalınlığı, AAC skorlaması ile viseral ve cilt altı yağ doku alanları açısından iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Perirenal yağ doku hacmi ile viseral yağ doku alanı arasında hem hipertansif hem normotansif hastalarda anlamlı korelasyon bulundu ( r=0.538, p=0.006 ; r=0.723, p=
Özet (Çeviri)
Aim: Perirenal fat tissue (PRFT); It is known that it takes part in glucose and lipid metabolism, increases the hydrostatic pressure with its proximity to the kidney hilum, and activates the renin-angiotensin system (RAS).There are very few studies revealing the effect of perirenal adipose tissue volume on albumin excretion and atherosclerosis in hypertension (HT) patients.The aim of this study is to determine whether there is a relationship between PRFT volume and microalbuminuria and atherosclerosis in isolated HT patients. Materials and Methods:Abdominal computed tomography (CT) with or without contrast was performed for any reason in the retrospectively planned study, lipid profile, ALT, serum creatinine, glomerular filtration rate (GFR), fasting blood glucose, and spot urine albumin/creatinine ratio (ACR) in hospital records. Twenty-five healthy subjects were recruited, with whom appropriate comparison could be made with 25 hypertensive patients with blood pressure values. Those with atherosclerotic heart disease, diabetes, and GFR; Patients below 60 ml/min were not included in the study.PRFT volume, epicardial adipose tissue (EFT) thickness, abdominal aortic calcification (AAC) scoring, visceral adipose tissue volumes were measured by using CT.Correlation between perirenal adipose tissue domane and other data was evaluated. Results:Perirenal adipose tissue volume (427 cm³, 224 cm³; p=0.034) and spot urine ACR value (9.6 mg/day, 4.5 mg/day; p=0.001) were found to be higher in the HT patient group.There was no significant difference between the two groups in terms of kidney function values, lipid profile, fasting blood glucose, EFT thickness, AAC scoring, and visceral and subcutaneous fat tissue domane.A significant correlation was found between perirenal adipose tissue volume and visceral adipose tissue domane in both hypertensive and normotensive patients (r=0.538, p=0.006; r=0.723, p=