İşletmelerde içsel pazarlamanın yenilikçi iş davranışına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of internal marketing on innovative work behavior in businesses
  1. Tez No: 741281
  2. Yazar: İBRAHİM SELÇUK KAVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde, değişen Dünya dinamiklerine de paralel olarak, pazarlama kavramı her geçen gün kapsamını daha da genişletmekte ve artık sadece ürün ya da hizmetin satılması planlanan popülasyonu değil, aynı zamanda bu ürün ya da hizmeti üreten organizasyonların çalışanlarını da kapsamaktadır. Özellikle, 2019 yılında hayatımıza giren ve 2020 yılında tüm Dünya'ya yayılmış olan Covid-19 pandemisinin de etkisi ile Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan ve etkisi irili ufaklı tüm Dünya'da hissedilen“büyük istifa”ile çalışanların organizasyonlar tarafından kuruma çekilmesi ve elde tutulması bir diğer önemli konu başlığı haline gelmiştir. Organizasyonlar, nitelikli çalışana erişimin günden güne daha da zorlaştığı bugünün iş dünyasında, çalışanlarını elde tutabilmek için içsel pazarlama unsurlarını kullanmaya özen göstermektedir. Organizasyonların rakiplerinden farklılaşma ve bulundukları iş alanında öncü, farklı ve tercih edilebilir olma hedeflerini gerçekleştirmek için, iş planlarında ve stratejik ajandalarında yer alan bir diğer unsur ise, kurum içerisindeki yenilikçi iş davranışını destekleyecek mekanizmalar kurgulamaktır. Bu akademik araştırma, içsel pazarlama unsurlarını kullanan ve çalışanlarına yönelilk politika ve uygulamalarını bu prensipler doğrultusunda şekillendirmiş işletmelerde, yenilikçi iş davranışının nasıl tetiklendiğini ortaya koymaktır. Araştırmamda, toplam 1000'i aşkın çalışana elektronik mektup yöntemi ile anket gönderimi gerçekleştirildi ve 367 farklı kişiden gelen geri dönüşler doğrultusunda istatistik paket programları kullanılarak analiz çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışmada verilen tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmıştır. Araştırma içerisinde güvenilirlik testleri yapılmıştır. Buradaki amaç, kullanılan ölçeklerin güvenilirliklerini test etmektir. Ayrıca, Doğrulayıcı Faktör Analizi, araştırma içerisinde kullanılan ölçeklerin geçerliliklerinin gösterilmesi için kullanılmıştır. Araştırmada AMOS 23 programı analizlerin gerçekleştirilmesi için uygulamıştır. Bununla birlikte, Shapiro Wilk testi ile, istatistiksel analizin ilk adımı olarak normallik varsayımı kontrol edilmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli yapısı, elde edilen regresyon katsayıları, standartlaştırılmış regresyon katsayıları, kritik oran, bağımlı değişkenin açıklanma oranı ve anlamlılık test istatistikleri hesaplanmıştır. Çalışmada, 18 farklı hipotez üzerinden ilerlenmiş olup, hipotezleri testleri, korelasyon ve regresyon analizleri kapsamında gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analiz çalışmalarının verdiği netice, içsel pazarlama ile yenilikçi iş davranışı arasında kuvvetli bir pozitif etki olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Today, as the world changes, the scope of marketing concept is expanding day by day, and it now encompasses not only the population to whom the product or service is intended to be sold, but also the employees of the companies that make it. With the affects of the Covid-19 pandemic, which appeared in 2019 and afflicted the entire world in 2020, and the“great resignation,”which began in the USA and had an impact all over the world, retention has become another key concern for organizations. In today's business world, where finding competent staff is becoming increasingly difficult, organizations pay attention to using internal marketing aspects to retain their employees. Establishing the mechanisms that will support innovative business behavior within the organization is another element in the business plans and strategic agendas of organizations in order to distinguish themselves from their competitors and to be a pioneer, different, and preferable in the business area they are in. This academic study aims to show how internal marketing aspects inspire innovative business behavior in companies that have established their policies and practices regarding their employees in accordance with these principles. In my study, an online questionnaire was distributed to over 1000 employees, and an analysis study was conducted utilizing statistical package programs based on response from 367 distinct persons. This research's descriptive statistics were calculated. The reliability test was conducted to ensure that the scales employed in the study were reliable. The validity of the scales was demonstrated using Confirmatory Factor Analysis, one of the Structural Equation Modeling analyses. In the AMOS 23 program, analyses were implemented. The Shapiro Wilk test was used to assess the assumption of normality as the first stage in the statistical investigation. The structure of the structural equation model, the acquired regression coefficients, the standardized regression coefficients, the critical ratio, the dependent variable's disclosure rate, and the significance test statistics were all calculated. 18 different hypotheses were created throughout the study, and hypothesis testing were conducted as part of correlation and regression analyses. As a consequence of the research, it was discovered that internal marketing and innovative work behaviour had a strong positive relationship.