Osman Efendi tarafından istinsah edilen İlm-i Hâl (İnceleme-metin-dizin-tıpkıbasım)
Ilm-i Hâl abused by Osman Efendi (Review-text-index-typeprint)
- Tez No: 741283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK HERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışmada müstensih Osman Efendi tarafından yazıya geçirilen İlm-i Hâl isimli eser, çeviri yazıya aktarılıp eserin dizini ve dil incelemesi ortaya koyulmuştur. 19. yüzyıl Osmanlı Türkçesinin söz varlığı ve dönemin dil özellikleri hakkında bilgi edinilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma; Giriş, Dil İncelemesi, Metin ve Dizin olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın sonuna ise yararlanılan tüm kaynakların bulunduğu Kaynakça bölümü eklenmiştir Giriş bölümünde eserin adı ve türü, müstensihi, yazılış tarihi, eserin yazılış amacı ve içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Metin bölümünde eserin Arap harflerinden çeviri yazıya aktarımı bulunmaktadır. Çalışmanın Dil İncelemesi bölümünde metnin ses ve imla özellikleri, şekil ve cümle bilgisi incelenmiştir. Dizin bölümünde Arapça ayet ve dualar dışında kalan tüm kelimeler alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Bu bölümde özel isimler için ayrı bir başlık açılmıştır. Çalışmanın sonuna eserin tıpkıbasımı koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the work named İlm-i Hâl, which was written by the copyist Osman Efendi, was translated into transcription and the index and language analysis of the work were revealed. This study, which was carried out to provide information about the vocabulary of 19th century Ottoman Turkish and the language features of the period; It consists of four parts: Introduction, Language Review, Text and Index. At the end of the study, the Bibliography section, which contains all the sources used, has been added. In the introduction, information is given about the name and type of the work, its copy, the date of writing, the purpose and content of the work. In the text section, there is a transliteration of the work from Arabic letters. In the Language Analysis section of the study, the sound and spelling features of the text, morphology and sentence information were examined. In the index section, all words except Arabic verses and prayers are arranged in alphabetical order. In this section, a separate title has been opened for special names. The facsimile of the work is included at the end of the work.