Tb4O7,La2O3,Sm2O3 ve Nd2O3 dörtlü katkılı Bi2O3 elektrolit malzeme sentezlenmesi, yapısal ve elektriksel özelliklerinin araştırılması
Synterices of Tb4O7,La2O3,Sm2O3 and Nd2O3 doped bi2o3 electrolyte materials and analysis of their structural and electrical properties
  1. Tez No: 741403
  2. Yazar: SEÇİL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, Bi_2 O_(3(1-x-y-z-t) ) Tb_4 O_(7(x)) La_2 O_(3(y)) Sm_2 O_(3(z)) Nd_2 O_(3(t)) dörtlü katkılı bizmut tabanlı katı oksit yakıt pili elektrolit sistemlerinin yapısal ve elektriksel özellikleri araştırıldı. Numuneler, x=5-10, y=5-10-15-20, z=5-10-15-20, t=5-10-15-20 katkı oranlarında sekiz adet A kodlu seri olarak adlandırılıp katı hal reaksiyonları ile sentezlendi. 750°Ϲ'de 100 saat ısıl işleme tabi tutuldu. Elektriksel iletkenlik ölçüm sonuçları, katkı miktarının artışı ile iletkenlik değerlerinin azaldığını gösterdi. En az katkılı olan A1 numunesi en yüksek oksijen iyonik iletkenlik değerine sahip olan numunedir. 755°Ϲ'de 2,39.〖10〗^(-1) (〖Ω.cm)〗^(-1), 995°Ϲ'de 1,02 〖(Ω.cm)〗^(-1) değerlerini almıştır. Düşük sıcaklık aktivasyon enerjisi değerleri 0.50≤Ea≤1.12 eV arasında, yüksek sıcaklık aktivasyon enerjisi değerleri ise 0.14≤Ea ≤0.63 eV arasındadır. XRD sonuçlarına göre bütün numuneler için karışık faza sahip oldukları belirlendi. DTA analizinde A1 numunesi hariç faz geçişi görülmedi. TG analizleri ise çok az kütle kaybı yaşandığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bi_2 O_(3(1-x-y-z-t) ) Tb_4 O_(7(x)) La_2 O_(3(y)) Sm_2 O_(3(z)) Nd_2 O_(3(t)) tetrad doped bismuth based structural and electrical properties of solid oxide fuel cell electrolyte systems were investigated. The samples were named as eight A-coded series with additive ratios, x=5-10, y=5-10-15-20, z=5-10-15-20, t=5-10-15-20 and followed by solid state reactions synthesized. It was heat treated at 750°Ϲ for 100 hours. The electrical conductivity measurement results showed that the conductivity values decreased with the increase in the amount of additive. The least doped A1 sample is the sample with the highest oxygen ionic conductivity value. At 755°Ϲ, conductivity value is 2,39.〖10〗^(-1) (〖Ω.cm)〗^(-1), at 995°Ϲ 1,02 〖(Ω.cm)〗^(-1) it has reached the level. Low temperature activation energies are between 0.50≤Ea≤1.12 eV, and high temperature activation energies are between 0.14≤Ea ≤0.63 eV. According to the XRD results, it was determined that all samples had mixed phase. No phase transition was observed in the DTA analysis, except for the A1 sample. TG analyzes showed very little mass loss.