Primer hiperparatiroidi hastalarında, ambulatuar arteriyel sertlik indeksinin (AASİ) ve kan basıncı değişkenliğinin belirlenmesi ve renin aldosteron düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması
Determination of ambulatory arterial stiffness index (AASİ) and blood pressure variability in patients with primary hyperparathyroidism and investigation of its relationship with renin and aldosterone levels
- Tez No: 741414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞILAY KALAN SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Primer hiperparatiroidizm (PHPT) hastalarında kardiyovasküler mortalite riski artmıştır. PHPT hastalarında hipertansiyon (HT) prevelansı genel popülasyona göre daha yüksektir. 24 saat ambulatuar arteriyel sertlik indeksi (AASİ), arteriyel sertliği belirlemede kullanılan kolay ve noninvaziv bir ölçümdür ve artmış AASİ kardiyovasküler mortalite açısından bağımsız bir göstergedir. PHPT'de görülen HT ve artmış kardiyovasküler mortalite riskinden hiperkalsemi, yüksek parathormon (PTH) seviyeleri, renal hasar, sempatik sistemin aktivasyonu, endotelin aktivasyonu ve bazı çalışmalarda gösterilen renin anjiotensin aldosteron sisteminin (RAAS) aktivasyonunun sorumlu olabileceği belirtilse de etyopatogenez henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı PHPT hastalarında kan basıncı (KB) değişkenliğinin, ortalama gündüz ve gece KB ölçümlerinin ve AASİ'nin belirlenmesi ve bu sonuçların kalsiyum (Ca), PTH, fosfor (P) ve renin, aldosteron düzeyi ile ilişkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Patients with primary hyperparathyroidism (PHPT) are at increased risk for cardiovascular mortality. The prevalence of hypertension (HT) is higher in patients with PHPT than in the general population. The 24-hour ambulatory arterial stiffness index (AASI) is a simple and non-invasive measure of arterial stiffness, and an elevated AASI is an independent indicator of increased cardiovascular mortality. Hypercalcemia, high parathyroid hormone (PTH) levels, renal damage, sympathetic nervous system activation, endothelin activation, and renin-angiotensin-aldosterone system (RAAS) activation, which have been demonstrated in some studies, are considered to be the mechanisms responsible for hypertension and increased cardiovascular mortality risk in PHPT, but the etiopathogenesis is not clear. This study aims to determine the variability of blood pressure (BP), mean daytime and nighttime measurements of BP, and AASI in PHPT patients and to investigate the relationship between these outcomes and calcium (Ca), PTH, phosphorus (P), and renin-aldosterone levels.