Üniversite öğrencilerinde romantik ilişki istikrarının yordayıcıları olarak bağlanma ve benlik değişimi
Attachment and self-change as predictors of romantic relationship stability in university students
- Tez No: 741503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA TUZGÖL DOST, DOÇ. DR. SEVAL KIZILDAĞ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üniversite öğrencileri ile yapılan bu çalışmanın birinci amacı üniversite öğrencilerinde bağlanma ve benlik değişiminin ilişki istikrarını yordayıp yordamadığı iken; ikincisi cinsiyete, yaşa ve ilişki süresine göre ilişki istikranın değişip değişmediğini incelemektir. Araştırma grubu en az 6 aydır romantik ilişkisi olan üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplayabilmek amacıyla İlişki İstikrarı Ölçeği, Türkçe Romantik İlişkilerde Benlik Değişimi Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinde benlik değişimi ve bağlanmanın ilişki istikrarını yordama gücünü belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların ilişki istikrarı düzeylerinde cinsiyet ve yaşa göre fark olup olmadığını belirlemek için bağımsız gruplar için t testi yapılmıştır. İlişki istikrarı düzeylerinde romantik ilişki süresine göre fark olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis-H kullanılmıştır. Analizden elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinin benlik genişlemesi, benlik daralması, kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma düzeyleri ilişki doyumunu anlamlı düzeyde yordarken; benlik genişlemesi, benlik kirlenmesi, benlik daralması ve kaygılı bağlanma seçeneklerin niteliğini değerlendirme düzeyini anlamlı düzeyde yordamaktadır. Benlik genişlemesi, benlik daralması, benlik kirlenmesi, kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma ilişki yatırımı düzeyini anlamlı düzeyde yordarken; benlik genişlemesi, benlik daralması, benlik kirlenmesi ve kaçınmacı bağlanma bağlanımı anlamlı düzeyde yordamaktadır. Ayrıca ilişki doyumu ve ilişki yatırımı düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı olarak fark varken; ilişki doyumu, ilişki yatırımı ve bağlanım düzeylerinde devam eden romantik ilişkinin süresine göre anlamlı fark vardır. Ancak ilişki istikrarının alt ölçekleri yaşa göre anlamlı bir fark göstermemektedir. Elde edilen bulgular ilişki istikrarına ilişkin literatür doğrultusunda tartışılarak yorumlanmış ve araştırmacı ve uygulamacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether attachment and self-change predicted relationship stability in university students, as well as to examine whether relationship stability changes according to gender, age, and the duration of relationship. In data collection, the Relationship Stability Scale, the Turkish Self-Change in Romantic Relationships Scale, the Experiences in Close Relationships Inventory II and the Personal Information Form were used. In method, multiple linear regression analysis was performed to determine the predictive power of self-change and attachment on relationship stability. The independent samples T-test was carried out to see if the relationship stability differed according to gender and age. The one-way analysis of variance and Kruskal Wallis-H test were used to determine whether relationship stability differed according to the duration of relationship. The results showed that the participants' self-expansion, self-contraction, and levels of anxious-attachment and avoidant-attachment significantly predict the level of relationship satisfaction. Moreover, self-expansion, self-contamination, self-contamination, and anxious-attachment were found to predict significantly the level of evaluating the quality of options. It was also revealed that self-expansion, self-contraction, self-contamination, anxious-attachment, and avoidant-attachment significantly predict the level of relationship investment; whilst self-expansion, self-contraction, self-contamination, and avoidant-attachment significantly predict commitment. In addition, there was a significant difference in relationship satisfaction and relationship investment with regard to gender, as well as a significant difference in the level of relationship satisfaction, relationship investment, and commitment with regard to the duration of romantic relationship. Accordingly, the findings have been discussed in line with the literature, and some suggestions were offered.