Dijital diplomasi ve sosyal medya: Türk Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın Doğu Akdeniz meselesi kapsamındaki Twitter kullanımları
Digital diplomacy and social media: The use of Twitter by the Turkish Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of National Defense in the context of the Eastern Mediterranean
- Tez No: 741520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖLÇEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda, internet teknolojileri ve iletişim sistemlerinde yaşanan gelişmeler insanoğlunu küreselleşme kavramıyla tanıştırmış, zaman ve mekân sınırlarının ortadan kalkması ile dünya artık 'Global Köy' ifadesiyle nitelendirilmeye başlanmıştır. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler önemli değişimlere ve dönüşümlere sebebiyet vererek yeni medya kavramını ortaya çıkarmıştır. Yeni medya, insanların yaşantılarında doğrudan etkiler yarattığı gibi devletlerin diplomatik işleyişleri üzerinde de ciddi değişiklere sebep olmuştur. Dijitalleşen dünyada her geçen gün gelişen teknolojinin siyasal ve diplomatik alan üzerindeki yansımalarından biri olan dijital diplomasi, iç ve dış kamulara yönelik siyasal iletişim süreçleri kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin sosyal medya aracılığıyla hayata geçirilmesidir. Dijital diplomasiyi geleneksel medyadan ayıran temel özellikler arasında anındalık, karşılıklı etkileşim ve çift yönlü iletişim sayesinde hedef kitle ile doğrudan temas kurabilme gibi faktörler yer almaktadır. Bu çalışmada, dijital diplomasi kavramının ortaya koyduğu anlayış ve amaçlar çerçevesinde Türk Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın, sosyal medya uygulamaları arasında oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olan Twitter'ı Doğu Akdeniz meselesi kapsamında ne derece etkin kullandıkları incelenmiştir. Bu çalışma, incelenen tweet sayısının fazlalığı ve çeşitliliğinden dolayı çalışma zeminine en uygun yöntem olduğu düşünülen frekans analizi ve kategorisel analiz yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Doğu Akdeniz meselesi kapsamında, Milli Savunma Bakanlığı'na ait resmi Twitter hesabının etkin şekilde kullanıldığı ancak Türk Dışişleri Bakanlığı'na ait resmi Twitter hesabının etkin şekilde kullanılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the last century, developments in internet technologies and communication systems introduced human beings to the concept of globalization, and with the disapperance of time and space boundaries, the world began to be described as 'Global Village'. Developments in communication Technologies have led to significant changes and transformations, revealing the concept of new media. The new media not only had direct effects on people's lives, but also caused serious changes on the diplomatic functioning of states. Digital diplomacy, which is one of the reflections of the ever-developing technology in the digitalizing world, on the political and diplomatic field, is the realization of activities carried out within the scope of political communication processes for internal and external publics through social media. Among the main features that distinguish Digital diplomacy from traditional media are factors such as immediacy, mutual interaction and direct contact with the target audience thanks to two-way communication. In this study, it has been examined how effectively the Turkish Ministry of National Defense use Twitter, which has a very common usage area among social media applications, within the scope of the Eastern Mediterranean issue, within the framework of the understanding and objectives of the concept of Digital diplomacy. This study was carried out with frequency analysis and categorical analysis methods, which are thought to be the most appropriate method for the study background due to the abundance and diversity of the number of tweets examined. As a result of the study, it was seen that the official Twitter account of the Ministry of National Defense was used effectively within the scope of the Eastern Mediterranean issue, but the official Twitter account of the Turkish Ministry of National Defense was not used effectively.