Kamu diplomasisi ve dijital diplomasi: Türk, Amerikan, Fransız ve Rus haber ajanslarının 1915 Ermeni olayları üzerine Twıtter kullanımı
Public diplomacy and digital diplomacy: The use of Twitter by Turkish, American, French and Russian news agencies on the 1915 Armenian events
  1. Tez No: 803129
  2. Yazar: MUHAMMET ERDOĞAN DOĞRAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖLÇEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İçinde bulunduğumuz çağ iletişim çağı olarak adlandırılmaktadır. Özellikle internet ve onunla ilintili olarak iletişim teknolojilerindeki büyük değişim küreselleşmeyi beraberinde getirmiştir. Bu durum dijital medya araçlarının ön plana çıkmasına sebebiyet vermiş ve yalnız insanların günlük yaşantısını değil devletler başta olmak üzere iletişim ve haberleşme alanında paydaş olan tüm kuruluşların çalışma biçimini değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Dijitalleşmenin etkilediği alanlar içerisinde kamu diplomasisi ve dijital diplomasi ise özel bir öneme haizdir. Dijital diplomasi hem iç hem de dış kamulara yönelik gerçekleştirilen siyasal iletişim süreçlerinde sosyal medya üzerinden iki yönlü ve anında etkileşime imkân veren bir yapı arz etmektedir. Bu çalışma Türk, Amerikan, Fransız ve Rus Haber Ajanslarının 1915 Ermeni Olayları hakkındaki yaklaşımlarını dijital mecralardan Twitter üzerinde inceleyerek kamu diplomasisi ve onun bir veçhesi olan dijital diplomasi çerçevesinde kullanımlarını araştıran bir çalışmadır. Ermeni diasporasının en yüksek nüfus ve nüfuza haiz olduğu üç ülke olmaları sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Fransa, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte 1915 Ermeni Olaylarına yönelik tutumları açısından özel bir öneme sahiptir. Çalışma, içerik analizinin alt başlıklarından frekans analizi ve kategorisel analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda; 1915 Ermeni Olayları kapsamında Anadolu Ajansı(AA), Amerika menşeli Associated Press (AP) ve Agence France-Press(AFP) Twitter hesaplarının etkin bir kullanıma sahip olduğu ancak Rus Haber Ajansı(TACC) hesabının etkin bir kullanıma sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The age we live in is called the age of communication. Especially the internet and the great change in communication technologies related to it have brought globalization. This situation has caused digital media tools to come to the fore and has changed and transformed not only the daily life of people, but also the way of working of all organizations that are stakeholders in the field of communication and communication, especially states. Among the fields affected by digitalization, public diplomacy and digital diplomacy have a special importance. Digital diplomacy presents a structure that allows two-way and instant interaction through social media in political communication processes for both internal and external publics. This study is a study that examines the approaches of Turkish, American, French and Russian News Agencies about the 1915 Armenian Events on Twitter from digital channels and investigates their use within the framework of public diplomacy and digital diplomacy, which is an aspect of it. The United States of America, Russia and France, together with the Republic of Turkey, have a special importance in terms of their attitudes towards the 1915 Armenian Events, as they are the three countries where the Armenian diaspora has the highest population and influence. The study was carried out using frequency analysis and categorical analysis methods, which are sub-headings of content analysis. In the results of working; Within the scope of the 1915 Armenian Incidents, it was seen that the Twitter accounts of Anadolu Agency (AA), American Associated Press (AP) and Agence France-Press (AFP) had an effective use, but the Russian News Agency (TACC) did not have an effective use.