Bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarında Cavum Septum Pellicidium bulgusunun klinik önemi
- Tez No: 741605
 - Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı almış hastalardaki min CSP görülme oranı hasta raporlarının retrospektif olarak incelenmesiyle hesaplanmıştır ve CSP görülen hastaların tedaviye olan yanıtları incelenmiştir. Bu tanıyı almış kişilerin semptomatik tabloları, demografik bikgileri ve tedaviye olan yanıtları değerlendirilmiştir. Araştırmaya bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı almış ve hastane kayıtlarında MR kaydı ve ona eşlik eden bir radyoloji raporu bulunan hastalar alınmıştır. . Öncelikle NP İstanbul beyin hastanesine 2007-2020 yılları arasında başvurmuş 1158 hastanın kayıtları incelendi Araştırmaya 1158 hasta alınıp bunların 850 tanesi bipolar bozukluk tanısına sahipken 308 tanesi de şizofreni tanısına sahiptir. Elde edilen tüm veriler istatistiksel oalarak değerlendirilmiştir. Bipolar hastaların %2,9'unda şizofren hastaların %0'ında CSP bulundu. CSP hastalarda ortalama hastalık başlangıç yaş 23, hezeyan oranı %75 agresyon oranı %83,3 suisid fikri oranı %45,8 İç görü oranı %50,0 Polifarmasi oranı %83,3'tür. Bu bulgular CSP'nin daha çok Bipolar hastalarda genel topluma göre artmış oranda görüldüğünü desteklemektedir
Özet (Çeviri)
The min CSP incidence rate in patients diagnosed with bipolar disorder and schizophrenia was calculated by retrospectively examining the patient reports and their responses to CSP treatment were examined. Symptomatic pictures, demographic findings and responses to treatment were evaluated. The study looked at patients diagnosed with bipolar disorder and schizophrenia and whose hospital records had an MRI record and a corresponding radiology report.. First of all, the records of 1158 patients who applied to NP Istanbul brain hospital between 2007 and 2020 were examined. 1158 patients were included in the study, 850 of them had a diagnosis of bipolar disorder and 308 of them had a diagnosis of schizophrenia. All data obtained were evaluated statistically. CSP was found in 2.9% of bipolar patients and 0% of schizophrenia patients. Average disease onset age in CSP patients is 23, delirium rate is 75%, aggression rate is 83.3% suicidal idea rate is 45.8%, Insight rate is 50.0% Polypharmacy rate is 83.3%. These findings support that CSP is more common in Bipolar patients compared to the general population.