Mustafa Ağa el-Müteferrika'nın Fevâ'id-i Gazâ adlı eseri (İnceleme-transkripsiyonlu metin)
Fevaid-i Gazâ (Analysis-transcripted text)
  1. Tez No: 741614
  2. Yazar: HAGER MOHAMMED AHMED ELSAYED BEKHİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE KONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Osmanlı Devleti asırlarca birçok zafere sahip olmuş bir devlettir. Zaferleri elde ederken izlediği yol da bir o kadar mühimdir. Osmanlı Devleti'nin savaşlarda kullandığı tekniklere yazılı kaynaklarda ayrıntılı olarak rastlanması pek mümkün değildir. Fakat“Fevâ'id-i Gazâ”bu konuda önemli bir kaynak olmuştur. Eserde her detay ilmek ilmek işlenmiş ve aktarılmıştır. Bu vesileyle bilimsel çerçevede de araştırılabilir bir unsur hâline gelmiştir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu eserin herhangi bir bilimsel çalışmaya konu edilmediği tespit edilmiş ve bu vesileyle edebiyatımıza katkısının olacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada“Fevâ'id-i Gazâ”yani“savaşın faydaları”adlı eserin üç nüshası üzerinde karşılaştırma yapılarak eser içerisindeki beyitler incelenmiş ve transkripsiyonlu metin sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire is a state that had gained many victories for centuries. The path it followed while achieving those victories is also quite significant. It is unlikely that the techniques used by the Ottoman Empire in wars are encountered in detail in written sources. However Fevaid-i Gazâ is a work that has been an important source on this subject. In the work, each detail is processed and transferred individually. Thus, it has become an element that can be researched in the scientific framework. As a result of our research, we determined that this work has not been a subject to any scientific study, and on this occasion, we decided to focus on this work, which we think will contribute to our literature. In this study, by comparing three copies of the work“Fevâ'id-i Gazâ”-also known as“The Benefits of War”-, the couplets in the work were analysed and the transcripted text is presented.