Erken çocukluk eğitimi çağındaki çocuklar için yayınlanmış resimli öykü kitaplarının dil oyunları yönünden incelenmesi
Examination of picture books published for children in early childhood education age in terms of language play
  1. Tez No: 741624
  2. Yazar: KÜBRA ERGÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DEREOBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Türkçe yayınlanmış resimli öykü kitaplarında yer alan dil oyunlarını; dil oyunlarının türleri bakımından dağılımını, sıklığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, kitaplarında dil oyunlarına yer vermiş yazarların dil anlayışlarının, kitabın dilini oluştururken öncelikli amacının ve odak noktasının ve kitapların dilini oluştururken dikkat ettiği önemli noktaların neler olduğunun incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 1987- 2022 yılları arası yayınlanmış, dil oyunu içerikli 50 adet resimli öykü kitabı oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada veri toplama aracı olarak, Corbett ve Prelock (2006)'un çalışmaları ışığında araştırmacı tarafından geliştirilen, İngilizce ve Türkçeye hâkim bir dilbilimci ve dil gelişimi alanında yetkin bununla birlikte İngilizceye hâkim bir uzman tarafından değerlendirilen 'Dil Oyunu Kategorileri/ Metin İnceleme Formu' kullanılmıştır. Bu form, resimli öykü kitaplarında yer alan dil oyunlarını fonolojik, morfolojik, sentaktik, semantik ve pragmatik olmak üzere beş açıdan değerlendirmeye fırsat veren 21 unsurdan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, incelenen resimli öykü kitaplarında en çok morfolojik oyuna yer verildiği, bunu sırasıyla fonolojik oyun, semantik oyun, sentaktik oyun ve pragmatik oyunun takip ettiği görülmüştür. Buna ek olarak, kitaplarında dil oyunlarına yer veren üç yazarla görüşme yapılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular yazarlara yöneltilmiş ve yazarlardan yanıtları alınarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda, yazarların dil oyunları türleri arasında morfolojik oyun kullanımına dikkat ettiklerini belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, language plays in picture story books published in Turkish; It aims to examine the distribution and frequency of language play in terms of types. In addition, it aims to examine the language understanding of the authors who have included language play in their books, the primary purpose and focus of the book while creating the language, and the important points that they pay attention to while creating the language of the books. The study group of the research consists of 50 picture story books with language play content published between 1987-2022. In the study, 'Language Play Categories/Text Analysis Form', which was developed by the researcher in the light of the studies of Corbett and Prelock (2006) and evaluated by a linguist who is fluent in English and Turkish, and an expert in the field of language development, as well as English, was used as a data collection tool in the study. This form consists of 21 criteries that allow evaluating the language play in picture story books from five aspects: phonological, morphological, syntactic, semantic and pragmatic. As a result of the research, it was seen that the most morphological play was included in the picture story books examined, followed by phonological play, semantic play, syntactic play and pragmatic play, respectively. In addition, interviews were conducted with three authors who included language play in their books. The questions in the semi-structured interview form prepared by the researcher were directed to the authors and the data were collected by taking the answers from the authors. As a result of the research, it was seen that the authors stated that they paid attention to the use of morphological play among the types of language play.