Üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumlarının ebeveyn kabul red algıları, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarına göre yordanması
The role of perceived parental acceptance rejection, irrational romantic relationship beliefs and social gender role attitudes in predicting dating violence attitudes of university students
- Tez No: 741629
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HANİFE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin ebeveyn kabul red algısı, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları ve toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarının flört şiddeti tutumlarındaki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini 434 Pamukkale Üniversitesi öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler Kişisel Bilgi Formu, Flörtte Şiddete Yönelik Tutum Ölçekleri, Ebeveyn Kabul Red Ölçeği, Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Rollerine Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi aşamasında enter metodu ile çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında kadının flörtte uyguladığı fiziksel şiddet üzerinde yalnızca zihin okuma puanlarının anlamlı bir yordayıcılık rolü vardır. Kadının flörtte uyguladığı psikolojik şiddet için baba sıcaklık şefkat, baba kayıtsızlık ihmal, sosyal zaman kullanımı, aşırı beklentiler ve geleneksel cinsiyet rolleri puanları anlamlı düzeyde yordayıcıdır. Farklı düşünmek ve sosyal zaman kullanımı erkeğin flörtte uyguladığı fiziksel şiddeti pozitif yönde anlamlı bir şekilde yordamıştır. Eşitlikçi cinsiyet rolleri erkeğin flörtte uyguladığı fiziksel şiddeti negatif yönde yordamıştır. Anne sıcaklık şefkat puanları erkeğin flörtte uyguladığı psikolojik şiddeti pozitif yönde yordamaktadır. Baba sıcaklık şefkat, fiziksel yakınlık, eşitlikçi cinsiyet rolleri, evlilik cinsiyet rolü ve geleneksel cinsiyet rolü erkeğin flörtte uyguladığı psikolojik şiddeti negatif yönde yordamaktadır. Sosyal zaman kulanımı ve aşırı beklentiler erkeğin flörtte uyguladığı psikolojik şiddeti pozitif yönde anlamlı bir şekilde yordamıştır. Üniversite öğrencilerinin flört şiddeti tutum puanları cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Erkeklerin flört şiddeti tutum puanları kadınlara göre anlamlı ölçüde daha yüksektir. Üniversite öğrencilerinin yalnızca kadının flörtte uyguladığı fiziksel şiddete yönelik tutumları sosyoekonomik düzeye göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin kadının ve erkeğin flörtte uyguladığı fiziksel şiddete yönelik tutumları yerleşim birimlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Yerleşim yeri köy olan öğrenciler kadının flörtte uyguladığı fiziksel şiddeti yerleşim yeri büyükşehir/metropol olan üniversite öğrencilerine göre daha fazla kabul etmektedir. Yerleşim yeri köy olan üniversite öğrencilerinin erkeğin flörtte uyguladığı fiziksel şiddete yönelik kabul düzeyleri yerleşim yeri ilçe/kasaba olan üniversite öğrencilerine göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, alanyazın çerçevesinde tartışılmış, araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the predictive role of parental acceptance-rejection, irrational beliefs in romantic relationship and attitudes toward social gender roles in dating violence attitudes. The sample of the study was consists of 434 Pamukkale University students. The data within the scope of research was collected with Personal Information Form, The Attitudes Towards Dating Violence Scales, Parental Acceptance-Rejection Scale, Irrational Romantic Relationship Beliefs Inventory, Gender Roles Attitude Scale. The enter multiple linear regression analysis was conducted to determine the predictive role of independent variables in dependent variables. When the results of the analysis are examined, only mind reading scores have a significant predictive role on the physical violence applied by women during dating. Father warmth/affection, father indifference neglect, use of social time, overexpectations and traditional gender role scores are significant predictors of psychological violence perpetrated by women in dating. Thinking differently and using social time significantly predicted the physical violence of men while dating. Egalitarian gender roles negatively predicted physical violence by men during dating. Mother's warmth/affection scores positively predict the psychological violence applied by the man during dating. Father warmth/affection, physical intimacy, egalitarian gender roles, marriage gender role and traditional gender role predict the psychological violence of men in dating negatively. Social time use and overexpectations predicted the psychological violence of men in a positive way in a significant way. The dating violence attitude scores of university students differ significantly according to gender. Males' dating violence attitude scores are significantly higher than females. Attitudes of university students towards female physical violence in dating differ significantly according to socioeconomic level. Attitudes of university students towards physical violence perpetrated by women and men in dating differ significantly according to their settlements. The students whose settlements are in the village accept the physical violence of the women during dating more than the university students whose settlements are in the metropolitan/metropolitan city. The acceptance level of the physical violence perpetrated by men in dating is significantly higher for university students whose settlements are in the village compared to the whose settlement is located in a district/town. The results obtained from the research were discussed within the framework of the literature, and suggestions were made to researchers and practitioners.