Tip 2 diyabetli hastalarda kardiyovasküler komplikasyon farkındalığının tedavi uyumu ve yaşam tarzı değişikliğine etkisi
The effect of awareness of cardiovascular complication on treatment adherence and lifestyle change in patients with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 741662
  2. Yazar: NESLİHAN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Kardiyovasküler komplikasyonlar diyabet hastalarında en yaygın ölüm nedeni olarak bilinmektedir. Çalışmamızın amacı Tip 2 diyabetli hastalarda kardiyovasküler risk farkındalığının tedavi uyumu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tanımlayıcı özellikteki araştırmamıza Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne 01 Mart- 31 Mayıs 2022 tarihlerinde başvuran Tip 2 DM tanılı hastalar dahil edildi. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8,Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular complications are known to be the most common cause of death in diabetes patients. The aim of our study is to investigate the effect of awareness of cardiovascular risk on treatment adherence and healthy lifestyle behaviors in patients with Type 2 diabetes. Patients and Methods: Patients with Type 2 DM who applied to the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Clinic in March, April, and May 2022 were included in our prospective, descriptive study. The data were collected by face-to-face interview method. Sociodemographic Data Form, Morisky Medication Adherence Scale, Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level Scale, and Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II were administered to the participants.