Spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin startup girişimlerine yönelik ilgilerinin incelenmesi
Examination of the interest of university students receiving sports education towards startup initiatives
- Tez No: 864746
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknolojinin insan hayatındaki yeri ve konumunun her geçen gün daha artmasının neticesinde spor sektörü içerisinde değişim ve dönüşümler ortaya çıkmaktadır. Spor sektöründe doğrudan ya da dolaylı olarak yer alan bireylerin, markaların, fikirlerin, kurumların ve yatırımcıların sporu geliştirmek amacıyla ortaya çıkarmış olduğu yeni teknolojik ürünler ve hizmetler ile spor sektöründe etki yaratan girişimler olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de devlet üniversitelerinde lisans düzeyinde spor eğitimi gören öğrencilerin spor startuplarına yönelik ilgilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de spor eğitimi gören öğrenciler oluştururken, örneklemini 1409 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılım gösteren spor eğitimi alan üniversite öğrencilerine araştırmacı tarafından oluşturulan 7 soruluk kişisel bilgi formu (Cinsiyet, Yaş, Üniversite, Bölüm, Sınıf, Aylık Hane Halkı Geliri ve Spor Startup Uygulaması Kullanma) ile araştırmacı tarafından geliştirilerek geçerlik ve güvenirliği gerçekleştirilen "Spor Startupları İlgi Ölçeğine yönelik uygulama hem yüz yüze hem de dijital ortamda gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler lisanslı SPSS 21.0 programına aktarılarak araştırmada belirlenen değişkenlerin yüzde ve frekans değerleri belirlenmiştir. Verilerin analizinde independent simple t-test ve tek yönlü varyans (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Spor startupları ilgi ölçeği alt boyutları ile ölçek toplam ortalama puanları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing place and position of technology in human life, changes and transformations are emerging in the sports sector. It is defined as initiatives that create an impact in the sports sector with new technological products and services created by individuals, brands, ideas, institutions and investors directly or indirectly involved in the sports sector in order to develop sports. The aim of this research is to determine the interest of students studying sports at undergraduate level in state universities in Turkey towards sports startups. While the population of the research consists of students studying sports in Turkey, the sample consists of 1409 students. The application of the 7-question personal information form (Gender, Age, University, Department, Class, Monthly Household Income and Using Sports Startup Application) and the“Sports Startups Interest Scale”, which was developed by the researcher and the validity and reliability of which was carried out by the researcher, was carried out both face-to-face and digitally. The data obtained were transferred to the licensed SPSS 21.0 programme and the percentage and frequency values of the variables determined in the research were determined. Independent simple t-test and one-way variance (ANOVA) tests were used to analyse the data. Pearson Correlation test was used to determine the relationship between the sub-dimensions of the sports startups interest scale and the total mean scores of the scale.