From works to data-artificial intelligence and copyright infringements
Eserlerden veriye - yapay zeka ve telif hakkı ihlalleri
- Tez No: 741712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖZKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmacıların uzun süredir devam eden çabaları sonucunda yapay zeka, akıllı ve kendi deneyimlerinden öğrenebilen mevcut konumunu gelmiştir. Yapay zekanın önemli bir bileşeni, açıkça programlanmadan, kendisine deneyimlerden öğrenme ve geliştirme kapasitesi veren Makine Öğrenimidir. Ancak bu“öğrenme”süreci çok sayıda veriye bağlıdır. Bazen yapay zekayı eğitmek için kullanılan veriler, telif hakkına tabi eserlerin yetkisiz kopyalarından oluşabilir. Bu çalışma, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Düzenlemeleri kapsamında ML aşamalarında meydana gelebilecek olası telif hakkı ihlallerini incelemektedir. Telif hakkı istisna ve sınırlamaları da aynı ülkeler bakımından incelenmiş ve birbirleriyle kıyaslanmıştır. Son olarak genişletilmiş toplu lisans konseptinin hak sahipleri ve yapay zeka geliştiricilerinin menfaatleri arasında denge kuracak olası bir çözüm olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through long-lasting efforts of researchers, Artificial Intelligence (AI) has gained its current position being intelligent and able to learn from its own experiences. A key component of AI is Machine Learning, which gives the capacity to learn and develop from experience without being expressly programmed. However this“learning”, process is reliant on huge numbers of data. Sometimes the data employed to teach and train AI may consist of unauthorized copies of copyrighted works. This study analyses the potential copyright infringements that might occur during the ML stages within the legal scope of European Union, United States of America and Türkiye. Possible copyright exceptions are reviewed within the same jurisdictions and a comparison are made between them. Lastly, it is discussed if the concept of extended collective licensing could be a possible solution to create balance between the interests of right holders and AI developers.