8. sınıf öğrencilerinin matematiksel yaratıcılık düzeyleri ile matematik skorları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between 8th grade students'mathematical creativity levels and mathematics score
  1. Tez No: 741745
  2. Yazar: ERCAN AYDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bireylerde ihtiyaç duyulan niteliklerin ve becerilerin değiştiği günümüzde öğretim programlarında akıl yürütme, yaratıcı problem çözme, yaratıcı düşünme gibi beceriler ön plana çıkmaktadır. Matematik dersi özelinde üst düzey becerileri geliştirilmesi noktasında matematiksel yaratıcılık konusu büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada da ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin çok çözümlü matematik problemlerinde matematiksel yaratıcılık düzeyleri, matematiksel yaratıcılığın akıcılık, esneklik ve orijinallik bileşenleriyle incelenmiştir. Ayrıca matematiksel yaratıcılık düzeyleri ile tamamı beceri temelli sorulardan oluşan deneme sınavlarındaki akademik başarı puanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Öğrencilerin matematiksel yaratıcılık puanlarının akademik başarı düzeylerine göre nasıl farklılaştığına bakılmıştır. Araştırma 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde bir devlet okulunda okuyan 242 sekizinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel modelde düzenlenmiş olup, katılımcılar amaçlı örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak, öğrencilerin matematiksel yaratıcılık düzeylerini belirlemek maksadıyla beş farklı çok çözümlü matematik problemi kullanılmıştır. Akademik başarı puanları ise beceri temelli sorulardan oluşan üç farklı deneme sınavından elde edilmiştir. Nicel verilerin analizi SPSS programında gerçekleştirilmiş olup, değişkenler arasındaki ilişki spearman korelasyon analizi ile hesaplanmıştır. Öğrencilerin matematiksel yaratıcılık ve akademik başarı düzeyleri arasındaki farklılaşma durumları ise Kruskal-Wallis H testi ve hangi gruplar arasında anlamlı bir fark olduğunu belirlemek için de Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda, ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin problemlere çok çözüm üretmede genellikle yetersiz kaldıkları, ancak geometri problemine yapılan çözümlerin diğer problemlere göre daha fazla sayıda olduğu görülmüştür. Öğrencilerin matematiksel yaratıcılık puanları ile akademik başarı puanları arasında zayıf ve orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca akademik olarak başarılı olan öğrencilerin matematiksel yaratıcılık puanlarının da daha başarısız gruplara göre anlamlı farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, when the qualities and skills needed in individuals change, skills such as reasoning, creative problem solving, and creative thinking come to the fore in curricula. Mathematical creativity is of great importance in terms of developing high-level skills in mathematics. In this study, the mathematical creativity levels of middle school eighth grade students in multi-solution mathematical problems were investigated with the components of mathematical creativity in terms of fluency, flexibility and originality. In addition, the relationship between the levels of mathematical creativity and the academic achievement scores in the practice exams, which consisted of all skill-based questions, were examined. It was also examined how the students' mathematical creativity scores differed according to their academic achievement levels. The research was carried out with 242 eighth grade students studying at a public school in the Beşiktaş district of Istanbul in the 2019-2020 academic year. The research was organized in the correlational model, one of the quantitative research methods, and the participants were determined through purposive sampling. Five different multi-solution mathematical problems were used as data collection tools in order to determine the mathematical creativity levels of the students. Academic achievement scores were obtained from three different practice. exams consisting of skill-based questions The analysis of the quantitative data was carried out in the SPSS program, and the relationship between the variables was calculated by spearman correlation analysis. The Kruskal-Wallis H test was used for the differences between students' mathematical creativity and academic achievement levels, and the Mann Whitney-U test was used to determine which groups there was a significant difference. According to the findings of the study, it was seen that the eighth grade students in middle school were generally inadequate in producing multi-solutions to the problems, but the solutions to the geometry problem were more numerous than the other problems. It was determined that there was a weak and moderate relationship between the students' mathematical creativity scores and their academic achievement scores. In addition, it was observed that the mathematical creativity scores of the academically successful students differed significantly compared to the less unsuccessful groups.