Bir şehir hastanesinde görev yapan hemşirelerin COVID-19 fobisinin değerlendirilmesi
Evaluation of COVİD-19 PHOBY of nurse working in a city hospital
- Tez No: 741752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA RIZALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, bir şehir hastanesinde görev yapan hemşirelerin COVID-19 Fobisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlandı. Araştırma 1 Şubat 2021-31.12.2021 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde uygulandı. Araştırmanın örneklemine 305 hemşire alındı. Veri toplamada Bireysel ve Mesleki Özellikler Bilgi Formu ve COVID-19 Fobisi(CP19-S) Ölçeği kullanıldı. Veriler ortalama, standart sapma, frekans, yüzdelik, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizi ile test edildi. Çalışmada Hemşirelerin COVID-19 Fobisi Ölçeği toplam puan ortalaması 56,351±19,309 (27-100) olarak bulundu. CP19-S-Psikolojik alt boyut ortalaması 20,620±5,792 (10-30), CP19-S-Psikosomatik alt boyut ortalaması 11,020±5,592 (5-25), CP19-S-Sosyal alt boyut puan ortalaması 15,748±5,665 (5-25), CP19-S-Ekonomik alt boyut ortalaması 8,964±3,840 (4-20) bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was planned as descriptive and cross-sectional in order to evaluate the COVID-19 phobia of nurses working in a city hospital. The research was carried out between 1 February 2021 and 31 December 2021 in Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital. 305 nurses were included in the sample of the study. Individual and Occupational Characteristics Information Form and Coronavirus 19 Phobia (CP19-S) Scale were used to collect data. Data were tested with mean, standard deviation, frequency, percentile, t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analysis. In the study, the mean score of the Nurses' Coronavirus 19 Phobia Scale was found 56,351±19,309 (27-100). CP19-S-Psychological sub-dimension mean 20.620±5.792 (10-30), CP19-S-Psychosomatic sub-dimension mean 11.020±5.592 (5-25), CP19-S-Social sub-dimension mean 15.748±5.665 (5-25) ), CP19-S-Economic subscale mean was found to be 8.964±3,840 (4-20).