Pandemi hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık, huzur düzeyleri ve ilişkili faktörler
Psychological resilience, tranquility levels and related factors of healthcare professionals working in pandemic hospital
- Tez No: 746832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, pandemi hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık, huzur düzeyleri ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2021 Nisan-Haziran tarihleri arasında bir şehir hastanesinde çalışan ve 217 sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri,“Sağlık Çalışanı Tanıtım Formu”,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Huzur Ölçeği”ile elde edildi. Araştırma verileri, güvenirlik Cronbach Alfa analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive and cross-sectional type in order to determine the psychological resilience, peace levels, and related factors of healthcare professionals working in pandemic hospitals. 217 healthcare professionals working in a city hospital between April and June 2021 participated in the study.“Healthcare Professionals Introduction Form”,“The Psychological Resilience Scale for Adults”, and“The Peace Scale”were used as the instrument to obtain the data. Cronbach Alpha analysis, descriptive statistics, independent t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression analysis were used to analyse the research data.