Kalsiyum silikat içerikli materyallerin cam iyonomer esaslı materyallere bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of adhesive strength of different restorative materials to calcium silicate based materials
  1. Tez No: 741773
  2. Yazar: RUKEN ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN AKSU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Tez araştırmamızda kalsiyum silikat içerikli materyallerin farklı cam iyonomer esaslı materyallere makaslama bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: 4 mm çapında ve 2 mm derinlikte boşlukları bulunan 270 adet akrilik blok hazırlandı. Üretici firmaların talimatları doğrultusunda hazırlanan kalsiyum silikat içerikli biyomateryaller (ProRoot MTA, Medcem Pure Portland Siman ve Medcem MTA) akrilik bloklardaki boşluklara yerleştirildi ve sertleşmeleri için önerilen sürelerde bekletildi. Biyomateryal örnekleri, uygulanacak restoratif materyale göre rastgele 3 gruba ayrıldı; geleneksel cam iyonomer siman, rezin modifiye cam iyonomer siman, biyoaktif restoratif materyal. Adeziv işlemlerin ardından biyomateryallerin üzerine 3,2 mm çapında ve 3 mm yüksekliğinde silindirik kalıplar yardımıyla restoratif materyaller uygulandı. Biyomateryaller üzerine cam iyonomer esaslı restoratif materyal uygulamaları iki aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada cam iyonomer esaslı restoratif materyaller biyomateryallere adeziv uygulaması yapılmaksızın bağlandı. Tüm örnekler 24 saat 37°C'lik etüvde bekletildikten sonra makaslama bağlanma dayanım değerleri universal test cihazı kullanılarak ölçüldü. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (One-way-ANOVA) ve Post-Hoc Tukey testleri kullanıldı. Bulgular: Tüm gruplar arasında en yüksek ortalama makaslama bağlanma dayanım değeri adeziv uygulaması yapılan Medcem MTA+ ACTIVA biyoaktif restoratif materyal grubunda, en düşük ortalama makaslama bağlanma dayanım değeri ise adeziv uygulaması yapılmayan ProRoot MTA White + Equia Forte HT Fil grubunda gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to provide a comparative evaluation of the shear bond strengths of calcium silicate-based biomaterials used in vital pulp treatment to various glass ionomer cement materials. Materials and Methods: 270 acrylic blocks with a hole measuring 4 mm diameter and 2 mm height were prepared. Calcium silicate based biomaterials (ProRoot MTA White, Medcem MTA and Medcem Pure Portland Cement) were prepared in line with the manufacturers' instructions, inserted into hole and waited the recommended time for the setting. The biomaterials specimens were divided into 3 groups according to the restorative materials used; glass ionomer cement, resin modified glass ionomer cement, compomer and composite resin. Glass ionomer restorative material applications on biomaterials were carried out in two stages. In the first stage, glass ionomer restorative materials were bonded to the biomaterials without applying adhesive. After all procedures, restorative materials were applied over the biomaterials with the help of cylindrical mold (3.2 mm in diameter and 3 mm in height). All specimens were stored at 37°C for 24 h and shear bond strength was then measured by universal testing machine. Data were analyzed using one-way ANOVA and Tukey tests. Results: The highest mean shear bond strength values were observed in the Medcem MTA+ ACTIVA bioactive restorative material groups for all biomaterials while the lowest mean shear bond strength values were in the non-adhesive ProRoot MTA White + Equia Forte HT Fil groups were observed in all groups.