Hasta sağlık anketi-9'un inme sonrası akut ve kronik dönemde depresyon saptanmasında geçerliliğinin belirlenmesi
Determining the validity of the patient health questionnaire-9 in defining post-stroke depression in the acute and chronic period
- Tez No: 741828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma inme sonrası akut ve kronik dönemde depresyonun belirlenmesinde Hasta Sağlığı Anketinin (PHQ-9) geçerliliğini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya ilk kez inme tanısı alan 18 yaş ve üzerinde olan 110 gönüllü birey dahil edildi. Katılımcıların inme sonrası depresyon durumları, inme tanısı aldıktan sonra onbeşinci (15.) ve doksanıncı (90.) günde Beck Depresyon Envanteri (BECK) ve PHQ-9 ile yüze görüşme yöntemiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the validity of the Patient Health Questionnaire (PHQ-9) in determining post-stroke depression in the acute and chronic period. 110 volunteers aged 18 and over, who were diagnosed with stroke for the first time were included in the study. Post-stroke depression status of the participants was evaluated by face-to-face interview with the Beck Depression Inventory (BECK) and PHQ-9 on the fifteenth (15th) and ninetieth (90th) days after the diagnosis of stroke.