İki farklı polimer altyapı materyalinin farklı yüzey işlemleri sonrası rezin siman ile bağlantı direncinin karşılaştırılması
Comparison of bond resistance with resin cement after different surface treatments of TWO different polymer infrastructure materials
- Tez No: 741829
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL TACİR
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmamızın amacı; diş hekimliğinde estetik beklentileri karşılayamayan metal altyapının yerini alabilecek polimer altyapı materyallerinden olan PEEK ve PEKK polimerlerinin klinik kullanımını arttırabilecek yüzey işlemi uygulaması yapılarak, rezin siman ile bağlanma dayanımının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda PEEK ve PEKK kontrol grubu da dahil örnekler 4'er grup olacak şekilde toplamda 8 gruba ayrıldı. Kontrol grubunun oluşturulmasındaki amaç PEEK ve PEKK materyallerine yüzey işlemlerinin bağlanma dayanımı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. PEEK örnekler BioHPP® ve PEKK örnekler Pekkton ivory® prefabrike bloklardan CAD/CAM yardımıyla 7 mm uzunluk, 7 mm genişlik, 2 mm kalınlıkta olacak şekilde (N=80) hazırlandı. Zımparalama işlemi uygulanan tüm bloklara yüzey standardizasyon işlemi uygulandı. 40 adet PEEK ve 40 adet PEKK örnek rastgele olacak şekilde, polimerler kendi arasında 4'er toplamda 8 gruba ayrıldı. Yüzey işlemleri uygulanan PEEK ve PEKK örneklerin yüzeyine SEM, AFM ve EDS analizleri yapıldı. Rezin siman uygulanan tüm örnekler 1 saat hava ortamında bekletildi. Tüm örneklere üniversal test cihazında 1 mm/dk hızla kuvvet uygulandı. Elde edilen değerlerin istatistiksel analizi sürekli değişkenler Kolmogrov-Smirnow; homojenliği için Levene testi ile araştırıldı. Bağımsız grupların parametrik analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi (One way ANOVA), Bonferroni (multiple comparasions) ve Indepedent t testleri kullanıldı. Çalışmamızda elde edilen bağlanma dayanımı değerleri açısından en düşük değerler her iki polimer materyalinde kontrol grubunda elde edilirken; sırasıyla her iki polimerde argon plazma, kumlama, kumlama+argon plazma grubuna doğru bağlanma dayanım değerleri arttı. Bağlanma değerleri açısından her iki polimer yapı yüzey işlemlerine göre karşılaştırıldığında PEKK polimeri tüm gruplarda daha yüksek bağlanma dayanımı gösterdi. Polimer materyalleri kendi grupları arasında yüzey işlemleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to evaluate the bond strength with resin cement by applying surface treatment that can increase the clinical use of PEEK and PEKK polymers, which are polymer infrastructure materials that can replace metal infrastructure that cannot meet aesthetic expectations in dentistry. In our study, the samples were divided into 8 groups, including the PEEK and PEKK control groups, as 4 groups each. The purpose of forming the control group is to evaluate the effect of surface treatments on the bond strength of PEEK and PEKK materials. PEEK samples BioHPP® and PEKK samples were prepared from Pekkton Ivory® prefabricated blocks with the help of CAD/CAM to be 7 mm long, 7 mm wide, and 2 mm thick (N=80). The surface standardization process was applied to all blocks that were sanded. 40 PEEK and 40 PEKK samples were randomly divided into 8 groups, 4 each, in total. SEM, AFM and EDS analyzes were performed on the surface of the PEEK and PEKK samples, which were surface treated. All specimens with resin cement were kept in the air for 1 hour. Shearing force was applied to all samples with a universal test device at a speed of 1 mm/min. Statistical analysis of the obtained values for continuous variabKolmogorovgrov-Smirnow; The homogeneity was investigated by Levene's One-waye way ANOVA, Bonferroni (multiplecomparisons), and Independent-t tests were used in the parametric analysis of independent groups. While the lowest values in terms of bond strength values obtained in our study were obtained in the control group for both polymer materials; respectively, the bond strength values increased in the argon plasma, sandblasting, sandblasting+argon plasma group in both polymers. In terms of bonding values, PEKK polymer showed higher bond strength in all groups when compared to both polymer structure surface treatments. When the polymers materials were compared between their groups in terms of surface treatments, there were statistically significant results (p0.05).