Psoriasis hastalarında tiyol-disülfid dengesi ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
Thiol-disulfide balance in psoriasis patients and its relationship with disease severity
  1. Tez No: 741859
  2. Yazar: ESRA ASLAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAMİL MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Psoriasis parlak, gümüş-beyaz skuamlarla kaplı, keskin sınırlı, eritemli papül ve plaklarla karakterize kronik inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Psoriasis, multifaktöriyel etyolojiye sahiptir. Genetik ve çevresel faktörler patogenezinde rol oynar. Son zamanlarda reaktif oksijen radikallerinin artmasının ve antioksidan aktivitenin azalmasının psoriasis patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Reaktif oksijen radikalleri antioksidanlar tarafından temizlenir. Normal hücrelerde oksidan hasar ile antioksidan koruma arasında bir denge mevcuttur. Fakat yetersiz antioksidan koruma ya da artmış oksidan hasar kutanöz hastalıklara sebep olabilir. Psoriasis başta olmak üzere inflamatuvar cilt hastalıklarının etyopatogenezinde reaktif oksijen türlerinin rol aldıkları düşünülmektedir. Tiyol grubu antioksidan, disülfid grubu ise oksidandır. Tiyoller, artmış oksidatif stres ile karşılaştığında sülfidril grupları sayesinde oksidasyon ve redüksiyon reaksiyonlarına girerek disülfid bağları oluşturabilir. Bu olay geri dönüşümlüdür. Bu dengeye tiyol-disülfid homeostazı denir. Bu çalışmada amacımız yeni bir oksidatif stres belirteci olan tiyol-disülfid dengesinin psoriasis hastalarında değerlendirilmesidir. Ek olarak tiyol-disülfid dengesinin hastalık şiddeti ile ilişkisi değerlendirilecektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 2020 ile 2021 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran psoriasis tanısı almış, 18 yaş ve üzeri, 65 yaş ve altı, son 3 ay içerisinde herhangi bir sistemik tedavi almamış 63 hasta ve benzer yaş aralığında herhangi bir sistemik ve dermatolojik hastalığı bulunmayan 63 kontrol grubu dahil edildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, hastalık süresi, aile öyküsü, ek hastalık varlığı, vücut kitle indeksi (VKİ) verileri, sigara ve alkol tüketimi, ek ilaç kullanımı kaydedildi. Hastalık şiddeti Psoriasis alan şiddet indeksi (PAŞİ) değerine göre belirlendi. Her iki gruptan da venöz kan örnekleri alındı. Total antioksidan seviye, total oksidan seviye, total tiyol, native tiyol düzeyleri kit kullanılarak ölçüldü (Relassay, Türkiye). Analiz sonucuna göre oksidatif stres indeksi ve disülfid seviyeleri hesaplandı. Sonuçlar: Hastaların total oksidan seviye, total antioksidan seviye, oksidatif stres indeksi, native tiyol değerleri kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek; total tiyol, disülfid değerleri ise anlamlı şekilde düşüktü (p0,05). Yaş ile total ve native tiyol arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptandı. VKİ ile total tiyol ve disülfid seviyeleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptandı. Tartışma: Bu çalışma sonucunda psoriasis hastalarında oksidan artışının sağlıklı gruba göre daha fazla olduğunu gösterdik ancak hastalık şiddeti ile korelasyon görülmedi. Bu sonuç bize oksidanların artmasının psorisiasisin alevlenmeleri ile ilişkisinin olmadığını ancak etyopatogenezinde tetikleyici bir mekanizma olabileceğini düşündürdü. Tiyol/disülfid homeostazının psoriasis patogenezindeki tam rolünü netleştirmek için daha büyük örnekleme sahip prospektif çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease characterized by sharply limited, erythema papules and plaques, covered with bright, silver-white squams. Psoriasis is a multifactorial disease. Genetic and environmental factors play a role in pathogenesis. It is thought that the recent increase of reactive oxygen radicals and decreased antioxidant activity may play a role in the pathogenesis of psoriasis. Reactive oxygen radicals are cleaned by antioxidants. Normal cells have a balance between oxidant damage and antioxidant protection. However, insufficient antioxidant protection or increased oxidant damage can cause cutaneous diseases. It is thought that reactive oxygen species are involved in the etiopathogenesis of inflammatory skin diseases, especially psoriasis. The Tiyol group is antioxidant and the disulfide group is oxidant. When faced with increased oxidative stress, thiyols can form disulfide bonds, owing to oxidation and reduction thanks to sulfidril groups. This situation is reversible. This balance is called thiyol-disulfid homeostasis. In this study, our aim is to evaluate the balance of thiyol-disulfide, a new oxidative stress marker, in psoriasis patients. In addition, the relationship of tiyol-disulfid balance with disease severity will be evaluated. Materials and Methods: Our study included 63 patients who were diagnosed with psoriasis, aged 18 and over, aged 65 and under, and had not received any systemic treatment in the last 3 months, who applied to Outpatient Clinic of Skin and Venereal Diseases, Kahramanmaraş Sütçü İmam University between 2020 and 2021. In addition, 63 control groups with a similar age range and without any systemic or dermatological disease were included. Patients' gender, age, duration of disease, family history, presence of additional disease, body mass index (BMI), smoking and alcohol consumption, and additional drug use were recorded. Disease severity was determined according to the psoriasis area severity index (PASI). Venous blood samples were taken from both groups. Total antioxidant level, total oxidant level, total thiol, native thiol levels were measured using the kit (Relassay, Turkey). Oxidative stress index and disulfide levels were calculated according to the results of the analysis. Results: Total oxidant level, total antioxidant level, oxidative stress index, native thiol values of the patients are significantly higher than the control group; total thiol and disulfid values were significantly lower (p0.05). A negatively significant relationship was found between age and total and native thiol. A significant negative relationship was found between BMI and total thiol and disulfide levels. Conclusion: In conclusion of this study, we showed that the increase in oxidant in psoriasis patients was higher than in the healthy group, but there was no correlation with disease severity. This result made us think that the increase in oxidants is not associated with exacerbations of psoriasis, but may be a triggering mechanism in its etiopathogenesis. Prospective studies with larger samples are needed to clarify the exact role of thiol/disulfide homeostasis in the pathogenesis of psoriasis.