Jung'un kolektif bilinçdışı arketiplerinin Kant'ın saf aklın ideleri bağlamında değerlendirilmesi
The assessement of Jung's archetypes of the collevtive unconsciousness in the contex of Kant's ideas of pure reason
- Tez No: 741878
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HANİFİ MACİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezde“saf aklın ideleri”ve“kolektif bilinçdışının arketipleri”üzerine bir inceleme yapılmış, ide ve arketip arasında kurulabilecek işlevsel benzerlikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Kant saf aklın idelerini“duyarlık”ve“anlama yetisi”olarak adlandırdığı bilişsel yetilerden sonra ele alır ve onlar aracılığıyla zihnin en genel sentezlere ulaşabildiğini iddia eder. Onların esas işlevi bu yolla zihnin empirik içeriklerini düzenlemektir. Böyle olmakla birlikte akıl, kendi sınırlarını bilmediği sürece ideler, yanılsama kaynağı olarak görülür. Jung'un ortaya koyduğu kolektif bilinçdışının arketipleri de benzer bir işlevle zihnin empirik içeriklerini düzenler. Onlarda doğru anlaşılmadığında tıpkı ideler gibi yanılsama kaynağına dönüşebilirler. Ayrıca insan bilgisinin sınırları ve ötesi bağlamında idenin fenomen-nunem, arketiplerin bilinç-bilinçdışı arasında köprü vazifesi görmesi ve her ikisinin de etik davranış üzerinde etkilerinin olması onlar arasında görülebilen diğer benzerlik noktaları olarak tespit edilmiştir. İde ve arketiplere yönelik çalışma, refleksif bir etkiyle kişiyi kendi zihin içeriklerine döndürdüğü için onun kendisini tanımasına yardım edebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an examination is made on“ideas of pure mind”and“archetypes of the collective unconscious”, and functional similarities that can be established between the idea and the archetype are tried to be determined. Kant takes the ideas of pure reason after the cognitive faculties he calls“sensitivity”and“understanding”and claims that the mind can reach the most general syntheses through them. Their main function is to organize the empirical contents of the mind in this way. However, as long as the mind does not know its own limits, they are seen as a source of illusion. The archetypes of the collective unconscious revealed by Jung also regulate the empirical contents of the mind with a similar function. When they are not understood correctly, they can turn into a source of illusion just like ideas. In addition, in the context of the limits of human knowledge and beyond, the concept that the idea acts as a bridge between the phenomenon-nomen, the archetypes between the conscious and the unconscious, and that both have effects on ethical behavior have been identified as other points of similarity that can be seen between them. The study of ideas and archetypes can help the person to know herself/ himself, as it returns the person to their own mental contents with a reflexive effect.