Otuz ikinci gebelik haftasından önce doğan prematüre bebeklerde nörogelişimsel durumun ve nörogelişimsel anormalliğe etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the neurodevelopment and of the factors affecting neurodevelopmental abnormality in premature newborns of <32 weeks gestation
- Tez No: 224499
- Danışmanlar: DOÇ.DR. S. ÜMİT SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda perinatal ve neonatal tıbbi bakımdaki ilerlemeler prematüre bebeklerin hayatta kalım oranlarını belirgin biçimde artırmıstır. Hayatta kalım oranlarının artısı nörogelisimsel problemlerin de artıs gösterebileceği kaygısını beraberinde getirmistir. Bu çalısmada merkezimizde Ocak 2002 ile Mart 2006 tarihleri arasında 32. gebelik haftasının altında doğan prematüre bebeklerdeki neonatal sağ kalım ve morbidite oranlarını ve erken neonatal problemlerin sıklığını belirlemeyi, bu bebekleri en erken 10. aydan (postnatal düzeltilmis yas) itibaren muayene ederek nörogelisimsel durum ve özelliklerini tespit etmeyi, nörogelisimsel anormallik ile iliskili olabilecek muhtemel risk faktörlerini ortaya koymayı amaçladık. Gebelik yası 32 haftanın altında olan 169 olgunun prenatal, perinatal ve neonatal döneme ait tıbbi verileri saptanarak, düzeltilmis yasları en az 10 ay olduğunda da oftalmolojik muayene ve nörolojik muayenesi yapılarak, psikomotor ve zihinsel gelisim tespiti için Bayley testi uygulandı. Gebelik yası ?29 hafta olan olgularla ?30 hafta olan olgular oftalmolojik ve nörolojik muayene, psikomotor ve zihinsel gelisim açısından ve neonatal morbidite parametreleri açısından karsılastırıldı. Otuz ikinci gebelik haftasından önce doğan prematüre bebeklerde ortalama 25.85±11.79 ayda yapılan değerlendirmede anormal oftalmolojik muayene, anormal nörolojik muayene, anormal psikomotor gelisim ve anormal zihinsel gelisim sıklıkları sırasıyla %15.4, %24.9, %24.9 ve %25.4 olarak bulundu. Gebelik yasının küçük olması, doğum ağırlığının düsük olması ve yenidoğan döneminde tedavi gerektirir düzeyde prematüre retinopatisi tespit edilmesi anormal oftalmolojik muayene ile iliskili risk faktörleri olarak saptandı. Anormal nörolojik muayene ile iliskili risk faktörleri olarak mekanik ventilasyon uygulama süresinin uzunluğu ve nekrotizan enterokolit varlığı belirlendi. Bu grupta anormal psikomotor gelisim için risk faktörü olarak doğum ağırlığının düsüklüğü ve anormal zihinsel gelisim için risk faktörleri olarak mekanik ventilasyon tedavi süresinin uzunluğu ve intrauterin büyüme geriliğinin varlığı belirlendi. Otuz haftanın altında (?29 hafta) doğan bebeklerde neonatal morbidite, oftalmolojik ve nörolojik muayene anormalliği ile anormal psikomotor ve zihinsel gelisim sıklığı, 30 haftanın üzerinde gebelik haftasında doğan bebeklere göre istatistiksel olarak daha fazla bulundu. Bu bebekleri kendi içinde ayrıca değerlendirdiğimizde nörolojik muayene anormalliği için anlamlı risk faktörleri olarak kronik akciğer hastalığı ve nekrotizan enterokolit varlığı, anormal psikomotor gelisim için düsük doğum ağırlığı ve anormal zihinsel gelisim için intrauterin büyüme geriliği ile nekrotizan enterokolit varlığı belirlendi. Prematüre bebeklerin nörogelisimsel açıdan risk altında kalmalarına neden olan önlenebilir erken neonatal problemler ve düzeltilebilir risk faktörlerinin belirlenmesi, bu faktörler göz önünde tutularak olumsuz nörogelisimsel patolojilerin ortaya çıkmadan önlenmesine veya erken tespit edilerek geri dönüsümsüz zararlar olusmadan tedavi edilmesine imkan sağlayacaktır. Anahtar kelimeler : Prematürite, nörogelisim, anormal psikomotor gelisim, anormal zihinsel gelisim, Bayley testi.
Özet (Çeviri)
Recent advances in perinatal and neonatal medical care have prominently increased the survival of premature newborns. Increase in survival rates has raised the question whether neurodevelopmental problems might also increase in these babies. In this study we aimed to determine neonatal survival and morbidity rates and the incidence of early neonatal problems in premature newborns of ?32 weeks? gestation born at our center between January 2002 and March 2006. We also aimed to determine the neurodevelopmental status and characteristics of these newborns and to reveal probable risk factors associated with neurodevelopmental abnormality by examining these babies at ?10th month of (postnatal corrected) age. A complete physical examination including a detailed ophthalmologic and neurologic examination, and a Bayley test to determine psychomotor and mental development were performed at ?10th month of age and all medical data about prenatal, perinatal and neonatal periods were recorded in 169 premature newborns with a gestational age of ?32 weeks. Premature newborns with a gestational age of ?29 weeks and of ?30 weeks were compared with respect to the results of ophthalmologic and neurologic examinations, psychomotor and mental development, and parameters of neonatal morbidity. Rates of abnormal ophthalmologic and neurologic examinations, and abnormal psychomotor and mental development were 15.4%, 24.9%, 24.6 and 25.4%, respectively, in the study group examined at a mean age of 25.85±11.79 months. A lower gestational age, a lower birth weight and the presence of retinopathy of prematurity during neonatal period requiring treatment were detected as significant risk factors associated with an abnormal ophthalmologic examination. Risk factors associated with an abnormal neurologic examination were the duration of mechanical ventilation and presence of necrotizing enterocolitis. Risk factors associated with abnormal psychomotor and mental developments were lower birth weight, and the duration of mechanical ventilation and presence of intrauterine growth retardation, respectively. The rates of abnormal ophthalmologic and neurologic examinations, abnormal psychomotor and mental development, and neonatal morbidity were statistically significantly higher in premature newborns of ?29 weeks? gestation when compared to those of ?30 weeks? gestation. In a further analysis of these newborns of ?29 weeks? gestation, chronic lung disease and necrotizing enterocolitis were the risk factors associated with an abnormal neurologic examination, whereas lower birth weight, and intrauterine growth retardation and necrotizing enterocolitis were the risk factors associated with abnormal psychomotor and mental developments, respectively. Determination of early preventable neonatal problems and significant risk factors associated with abnormal neurologic outcome will permit early detection or prevention of neurodevelopmental pathologies before irreversible insults occur. Key words : Prematurity, neurodevelopment, abnormal psychomotor development, abnormal mental development, Bayley test.