Kamu diplomasisi bağlamında AB'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik halkla ilişkiler faaliyetleri: AB Bilgi Merkezleri Ağı
Public relations activities of the European Union towards Republic of Turkey in the context of the public diplomacy: EU Information Centres Network
  1. Tez No: 741893
  2. Yazar: ELİFNUR TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik gerçekleştirdiği halkla ilişkiler faaliyetlerini kamu diplomasisi yaklaşımı çerçevesinde incelemektir. Bu doğrultuda çalışmada amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen, 20 ilde faaliyet gösteren Türkiye'de AB Bilgi Merkezleri Ağı'nın Desteklenmesi Projesi'nin son kontrat dönemi, 21 Ağustos 2017-2019 yılları arası gerçekleştirdiği etkinlikleri ve bu etkinlikler vasıtasıyla kamuoyunda nasıl bir algı oluşturduğu nitel ve nicel içerik analizi yöntemine tabi tutularak incelenmektedir. Araştırma kapsamında verilerin toplanması sürecinde doküman incelemesi yöntemine başvurulmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerden, AB Bilgi Merkezi Ağı'nın yürüttüğü halkla ilişkiler faaliyetlerinin Çevre, Sosyal Sorumluluk, Kültür-Sanat, Eğitim-Bilim, Spor, Ekonomi ve Toplumsal Cinsiyet kategorilerinden oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Türkiye'de AB Bilgi Merkezi Ağı'nın Desteklenmesi Projesi kapsamında, 21 Ağustos 2017-2019 yılları arası gerçekleştirdiği etkinliklerin toplamının 276 olduğu ve bu etkinliklerde toplam 112.766 kişiye, sosyal medyanın çarpan etkisiyle ise toplam 771.129 kişiye ulaşıldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte oluşturulan bu yedi kategori içinde en fazla etkinliğin Kültür-Sanat kategorisinde (74 etkinlik) gerçekleştirildiği, en az etkinliğin ise Spor kategorisinde (9 etkinlik) olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlardan hareketle, AB'nin Türkiye'de, AB Bilgi Merkezleri Ağı vasıtasıyla gerçekleştirdiği halkla ilişkiler faaliyetlerinin kamu diplomasisi boyutunda oldukça sistematik, dengeli ve etkili bir biçimde yürütüldüğü çıkarımına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the public relations activities of the European Union towards the Republic of Turkey within the framework of the public diplomacy approach. In this regard, the last contract period of the Support to the EU Information Centres Network in Turkey in 20 provinces were selected by purposive sampling, the activities carried out between August 21, 2017-2019 and how these activities created a perception in the public opinion. It is examined by being subjected to the content analysis method. In the process of collecting data within the scope of the research, the document analysis method was used. Through the data obtained from the research, it was concluded that the public relations activities carried out by the EU Information Center Network consist of the categories of Environment, Social Responsibility, Culture-Art, Education-Science, Sports, Economy and Gender. In addition, within the scope of the Support to the EU Information Centres Network in Turkey, it has been determined that the total of the activities carried out between 21 August 2017 and 2019 was 276, and a total of 112,766 people were reached in these activities, and 771,129 people were reached with the multiplier effect of social media. Moreover, it was observed that among these seven categories, most of the activities were held in the Culture / Art category (74 events), and the least was in the Sports category (9 events). Based on these results, it was concluded that the public relations activities performed by the EU through the EU Information Centers Network in Turkey are carried out systematically, equally and effectively from the public diplomacy sphere.