Hacettepe Üniversitesi ameliyathanelerinde 2018-2021 yılları arasında alınan robotik prostatektomi vakalarının anestezi yönetimi ve perioperatif komplikasyonlar açısından retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of robotic prostatectomy cases performed in Hacettepe University operating theaters between 2018-2021 in terms of anesthesia management and perioperative complications
- Tez No: 741955
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Üroloji, Anesthesiology and Reanimation, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda üroloji alanına büyük bir yenilik olarak giren robot yardımcılı laparoskopik prostatektomi işlemi, minimal invaziv olması, daha az kanamaya ve postoperatif ağrıya sebep olması gibi avantajlarının yanı sıra, cerrahi süresinin daha uzun olması, ileri derecede dik Trendelenburg pozisyonu gerektirmesi ve pnömoperiton nedeniyle hiperkarbi görülmesi gibi dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Bu alanda yeni karşılık bulan robot yardımcılı prostatektomi ameliyatlarının perioperatif olası komplikasyonlarına yönelik çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Bu çalışmada 2018-2021 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Üroloji ameliyathanelerinde alınan robot yardımlı ürolojik ameliyatların anestezi yönetimini ve perioperatif komplikasyonlarını incelemeyi amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri ameliyathanesinde Mart/2018 – Haziran/2021 tarihleri arasındaki robot yardımlı prostatektomi ameliyatlarının anestezi takip formları retrospektif olarak incelendi. Hasta demografikleri, anestezi yönetimi ve perioperatif komplikasyonlar açısından tarandı. Çalışmaya dahil edilen 86 hastanın ortalama yaşı 63,07 +/-8,02 yıl (44-80) ortalama vücut ağırlığı 81,38+/-11,64kg (55-120) ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) 27.15+/-3,54kg/m2 (19,03-37,45) bulundu ve 64(%74) kişinin VKİ'si 25'in üstünde obez bulundu. Ortalama hastanede kalış süresi 3,09+/-1,04 gün(2-8) bulundu. Ortalama ameliyat süresi 218+/-34,6 dakika (155-320) ortalama anestezi süresi ise 274,78+/-36,04 dakika (210-385) bulundu. Ortalama hemoglobin düşüşü ise 0,99+/-0,81g/dl(-0,90-3,40) bulundu.Operasyon süresinin 2020 yılında 230 dakika iken 2021 yılında istatistiksel anlamlı olarak 200 dakikaya gerilediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda operasyon süresinin VKİ değerlerinin artmasıyla beraber artış gösterdiği bulunmuştur. Bununla beraber obez hastalarda hiperkarbi sıklığının da daha fazla olduğu tespit edilmiştir. 32(%37) hastada intraoperatif hipotansiyon gelişmiş, 6 (%7) hastada hiperkarbi gelişmiştir. Hiçbir hastada intraoperatif hipoksi gelişmemiştir ve intraoperatif eritrosit süspansiyonu transfüzyonu ihtiyacı olmamıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalarda uluslararası literatürle uyumlu şekilde, 2 (%2) hastaya postoperatif eritrosit süspansiyonu transfüzyonu 1 (%1) hastaya taze donmuş plazma transfüzyonu yapılmış, 1 (%1) hastada pulmoner tromboemboli gelişmiş, 1(%1) hastada periferik nöropati gelişmiş bir (%1) hastada ise ileus gelişmiştir. Korneal abrazyon, laringeal ödem izlenmemiştir. Robotik prostatektomi, radikal retropubik prostatektomiye önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Fakat beraberinde gelen, anestezi açısından da önemli olan riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle obez hastalarda hem ameliyatın süresinin uzayabileceği hem de karbondioksit retansiyonunun daha belirgin olabileceği göz önünde bulundurulduğunda, olası komplikasyonlar açısından daha dikkatli olunması gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy (RALRP) has recently been introduced as a major innovation in the urology field. The fact that it has advantages such as being minimally invasive, less postoperative pain, and less bleeding, also brings us disadvantages such as longer operative times, requirement of steep Trendelenburg position, and hypercapnia related to pneumoperitoneum. Studies on perioperative complications of RALRP operations have recently been getting adopted. In this study, we aimed to analyze the management and perioperative complications of RALRP procedures that were done at Hacettepe University Urology operating theatres between the years 2018 and 2021. After the IRB approval is taken, data related to the RALRP surgeries between March/2018 and June/2021 were gathered through anesthesia reports on patient charts and Hacettepe University Electronic Medical Records retrospectively. The data was screened for patient demographics, anesthesia management, and perioperative complications. 86 patients were included in the study and the mean age was 63,07 +/-8,02 years (44-80), mean body weight was 81,38+/-11,64 kg (55-120) and mean BMI was 27.15+/-3,54kg/m2(19,03-37,45). 64(%74) patients had a BMI over 25 kg/m2 and were obese. The mean hospital length of stay was 3,09+/-1,04 days(2-8). The mean operative time was 218+/-34,6 minutes (155-320) and the mean anesthesia time was 274,78+/-36,04 minutes (210-385). Mean hemoglobin decrease was 0,99+/-0,81g/dl(-0,90-3,40). Operative time was found to decrease from 230 minutes in 2020 to 200 minutes in 2021. On the other hand, operative time was found to increase along with increasing BMI in a statistically significant way. In addition, hypercarbia was found to be more frequent among obese patients. 32(%34) patients had hypotension and 6(%7) patients had hypercarbia intraoperatively. No patients had hypoxia or needed red blood cell (RBC) transfusion intraoperatively. 2(2%) patients needed RBC transfusion, and 1(1%) patient needed fresh frozen plasma transfusion at postoperative period. 1 (1%) patient had a pulmonary embolus, 1 (1%) patient developed peripheral neuropathy, and (1%) patient had ileus postoperatively. RALRP constitutes an important alternative to open radical retropubic prostatectomy but the anesthesia risks it brings along with the advanteges must be taken into account as well. Prolongation of the procedure and CO2 retention and other possible complications should be well considered, particularly in obese patients.