E-sporcuların e-öğrenme tutumları ile çift kariyer yetkinlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between e-learning attitudes and dual career competence levels of e-athletes
- Tez No: 741954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORCAN MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
E-Sporcuların e-öğrenme tutumlarının eğitim ve spor kariyerlerini ne düzeyde etkilediğinin anlaşılması gerektiği düşünülmektedir. Bu bağlamda, araştırma ile E-Sporcuların eğitim ve spor hayatlarını başarılı bir şekilde birlikte yürütebilmeleri için gerekli olan çift kariyer yetkinlikleri ile e-öğrenme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Sporcular İçin Çift Kariyer Yetkinlik Ölçeği ve Sporda E-öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma evrenini 3431 erkek, 1925 kadın olmak üzere toplam 5356 faal lisanslı E-Sporcu oluşturmuştur. Örneklemini ise 392 erkek, 239 kadın olmak üzere toplam 631 faal lisanslı E-Sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veriler IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that it is necessary to understand how e-learning attitudes of e-athletes affect their education and sports careers. In this context, it is aimed to examine the relationship between dual career competencies and e-learning attitudes, which are necessary for e-Athletes to successfully carry out their education and sports lives together, and to contribute to the literature. In the research, data were collected through Personal Information Form, Dual Career Competence Scale for Athletes and Attitude Scale towards E-learning in Sports. The population of the research consisted of a total of 5356 actively licensed E-athlete, 3431 of whom were men and 1925 were women. The sample consisted of a total of 631 active licensed E-Athletes, 392 men and 239 women. In the research, the data were analyzed with the IBM SPSS program.