Yer temelli öğretim yaklaşımının 12. sınıf coğrafya dersinde akademik başarıya etkisi ve uygulamaya yönelik öğrenci görüşleri
The effect of place based education approach on academic achievement in 12th grade geography lesson and student opinions on practice
  1. Tez No: 741978
  2. Yazar: ONUR KIRBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu araştırma, Yer Temelli Öğretim (YTÖ) yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini, uygulama sürecindeki öğrenci davranışlarını ve öğrencilerin YTÖ uygulamasına ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada yöntem olarak karma araştırma yaklaşımlarından 'gömülü desen' kullanılmıştır. Çalışmanın nicel bölümünde yarı deneysel desen kullanılmış olup veri toplama aracı olarak Turizm Başarı Testi, nitel bölümünde ise gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutundaki çalışma grubu, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde 12. sınıfta eğitim gören 20'si deney grubu, 22'si kontrol grubu olmak üzere toplam 42 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel çalışma grubu ise 19 kişiden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda TBT'den elde edilen verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows) 24.0 paket programı kullanılmıştır. Analizlere başlamadan önce geliştirilen TBT ile alınan verilerin güvenirliği kontrol edilmiştir. Yapılan hesaplamada KR-20 güvenirlik katsayısı ön testlerde .810, son testlerde ise .833 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca veri setinde varyansların eşitliği ve normallik varsayımı kontrol edilmiş, varyansların eşit olduğu ve verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Veriler parametrik testlerin varsayımlarını sağladığı için analizlerde bağımsız örneklem ve bağımlı örneklem t testleri kullanılmıştır. Veri seti kovaryans analizinin varsayımlarını sağlamakta olup, ön test puanları kontrol altına alınarak son test puanlarını karşılaştırmak için kovaryans analizi (ANCOVA) yapılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda elde edilen nicel bulgulara göre, deney ve kontrol grubunun hem ön test puanları arasında hem de son test puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ön test puanları kontrol altına alınarak son test puanlarının karşılaştırılmasının yapıldığı kovaryans analiz sonucuna göre deney grubu lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca hem deney grubu hem de kontrol grubu öğrencilerinin TBT ön test puanları ile son test puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Nitel bulgular ise nicel bulguları destekler nitelikte sonuçlar vermiştir. Buna göre deney grubu öğrencilerinin YTÖ yaklaşımıyla işlenen coğrafya dersine yönelik görüşlerine göre daha etkili bir eğitim ve öğretim gerçekleştirildiği söylenebilir. Gözlem sonuçlarına göre ise YTÖ'nün öğrencilerin kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için onlara fırsatlar sunarak bu becerinin gelişimine katkı sunduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç: Araştırma sonucunda, yer temelli öğretim yaklaşımının, mevcut programa göre öğrencilerin akademik başarıları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, yaşadıkları çevreye karşı ilgilerinin arttığı ve öğrencilerin bu yaklaşıma ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Purpose: This research has been prepared to examine the effect of Place-Based Education (PBE) approach on students' academic achievement, student behaviors during the application process, and students' views on PBE. Method: In this research, 'embedded design', one of the mixed research approaches, was used as a method. Semi-experimental design was used in the quantitative part of the study and the Tourism Achievement Test (TAT) was used as the data collection tool, and the data were collected using the observation and semi-structured interview form in the qualitative part. The study group in the quantitative dimension of the research consists of a total of 42 students, 20 in the experimental group and 22 in the control group, studying in the 12th grade in the spring term of the 2019-2020 academic year. The qualitative study group of the research consists of 19 people. As a result of the research, SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows) 24.0 package program was used in the analysis of the data obtained from TBT. Before starting the analysis, the reliability of the data obtained with the developed TBT was checked. In the calculations, the KR-20 reliability coefficient was determined as .810, in the pre-tests and .833 in the post-tests. In addition, the equality of variances and the assumption of normality in the data set were checked, it was determined that the variances were equal and the data showed a normal distribution. Since the data provided the assumptions of the parametric tests, independent sample and dependent sample t tests were used in the analyses. The data set provides the assumptions of the analysis of covariance, and analysis of covariance (ANCOVA) was performed to compare the post-test scores by controlling the pre-test scores. Findings: According to the quantitative findings obtained as a result of the research, a significant difference was found between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups. According to the results of the covariance analysis, in which the pretest scores were controlled and the posttest scores were compared, a significant difference was found in favor of the experimental group. In addition, a significant difference was found between the TAT pre-test scores and post-test scores of both the experimental group and the control group students. Qualitative findings, on the other hand, gave results that supported the quantitative findings. According to this, it can be said that a more effective education and training was carried out according to the opinions of the experimental group students about the geography lesson taught with the PBE approach. According to the results of the observations, it was concluded that PBE contributed to the development of this skill by providing opportunities for students to express themselves better. Result: As a result of the research, it was concluded that the PBE approach has a positive effect on the academic achievement of the students compared to the current program, their interest in the environment they live in has increased, and the students' views on this approach are positive.