Otolog meme rekonstrüksiyon cerrahisi vakalarında ultrason kılavuzluğunda uygulanan iki taraflı transversus abdominal plan bloğunun postoperatif ağrı kontrolündeki etkinliğinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the effectiveness of ultrasound-guided bilateral transversus abdominal plane block in postoperative pain control in autologous breast reconstruction surgery cases
  1. Tez No: 741985
  2. Yazar: ORKHAN VEISALOV
  3. Danışmanlar: PROF. NURDAN BEDİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, otolog meme rekonstrüksiyon cerrahisi geçiren hastalarda genel anestezi altında Ultrason kılavuzluğunda tek doz olarak uygulanan iki taraflı transversus abdominal plan bloğunun postoperatif ağrı kontrolündeki etkinliğini araştırmayı amaçladık . Hastalar ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra, kliniğimizde 2010-2020 tarihleri arasında otolog meme rekonstrüksiyon cerrahisi geçiren, postoperatif ağrı yönetimi için hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile iv tramadol verilen, anestezi indüksiyonu sonrası Ultrason klavuzluğunda bilateral TAP blok uygulanan ve uygulanmayan ASA I-II-III, toplam 148 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar uygulan analjezi yönetimine göre TAP grubu (Grup TAP, n-=82) ve HKA grubu (Grup kontrol, n=66) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların postoperatif analjezi takipleri, klinik pratiğimizde rutin olarak değerlendirdiğimiz ve doldurduğumuz postoperatif analjezi takip formlarından geriye dönük olarak hastaların izlem değerleri kayıtlarından çıkarıldı. Bu kayıtlardan postoperatif dönemde ilk analjezi gereksinim zamanları ve 24 saatlik analjezik tüketimleri retrospektif olarak kaydedildi. Aynı zamanda hastaların postoperatif 24 saatlik zaman diliminde analjezi kalitesi için bakılan Vizuel Analog Skala (VAS) değerleri kayıtlardan çıkarıldı ve bu zaman diliminde oluşmuş olan yan etkiler ve hemodinamik parametreler retrospektif olarak kaydedildi. İntraoperatif sürec ile ilgili hemodinamik bilgiler ise anestezi takip formu aracılığıyla sağlandı. Bulgular: TAP ve HKA grupları kıyaslandığında gruplar arasında hastaların demografik verileri, ASA sınıflaması, cerrahi sürelerinin dağılımı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (P >0,05). Sistolik kan basınçlarının grup içi kıyaslamada TAP blok grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (P >0.05), HKA grubunda ise ekstübasyon öncesi sistolik arter basıncı değeri 30. dakika ve 3. saat değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (P< 0,05). Gruplar arası kıyaslamada eksübasyon öncesi değer HKA grubunda (145±16) TAP grubuna kıyasla (108±23) anlamlı yüksek bulundu (P 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Aim: We aimed to investigate the efficacy of bilateral transversus abdominal plan block administered as a single dose under Ultrasound guidance under general anesthesia in postoperative pain control in patients undergoing autologous breast reconstruction surgery. Patients and methods: After ethics committee approval, who underwent autogenous breast reconstruction surgery in our clinic between 2010-2020, iv tramadol given with patient-controlled analgesia (PCA) device for postoperative pain management, ASA I-II-III with and without ultrasound-guided bilateral TAP block after induction of anesthesia a total of 148 cases were included in the study. The patients were divided into two groups as TAP group (Group TAP, n¬=82) and PCA group (Group control, n=66) according to the applied analgesia management. Postoperative analgesia follow-ups of the patients were removed from the records of the patients retrospectively from the postoperative analgesia follow-up forms that we routinely evaluate and fill in our clinical practice. From these records, first analgesia requirement times and 24-hour analgesic consumption in the postoperative period were recorded retrospectively. At the same time, the Visual Analogue Scale (VAS) values, which were measured for the quality of analgesia in the postoperative 24-hour period of the patients, were removed from the records, and the side effects and hemodynamic parameters that occurred in this time period were recorded retrospectively. Hemodynamic information about the intraoperative process was provided through the anesthesia follow-up form. Results: When the TAP and PCA groups were compared, no statistically significant difference was found between the groups in terms of demographic data, ASA classification, and distribution of surgical time (P >0.05). When systolic blood pressures were compared within the group, there was no statistically significant difference in the TAP block group (P >0.05), while the systolic arterial pressure value before extubation was found to be statistically significantly higher in the PCA group compared to the 30th minute and 3rd hour values (P< 0.05). In comparison between the groups, the pre-extubation value was found to be significantly higher in the HAK group (145±16) compared to the TAP group (108±23) (P 0.05).