Böbrek taşı nedeniyle açık cerrahi ve perkütan nefrolitotomi uygulanan hastalarda hayat kalitesinin değerlendirilmesi: bir sf-36 çalışması
Evaluation of quality of life in patients which were open surgery and percutaneous nephrolitotomy due to kidney stone: an sf-36 study
- Tez No: 742058
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çeşitli nedenlerle cerrahi müdahale geçiren hastalarda hayat kalitesinde düşme beklenebilecek bir sonuçtur. Bu çalışmadaki sonuçları özetleyecek olursak: -Beklenenin aksine PCNL uygulanan hastalar ile açık cerrahi geçiren hastaların yaşam kalite skorları arasında anlamlı fark izlenmemiştir. -Gerek PCNL uygulanan hastalarda, gerekse açık cerrahi geçirenlerde genel sağlığa (GH) ilişkin skorlar kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulunmuştur. Bu sonuç bize cerrahi müdahale geçiren hastaların sağlık algısının değiştiğini düşündürmektedir. -Yaşla beraber genel ruh sağlığı (MH) hariç diğer tüm hayat kalitesi skorlarında düşme olmaktadır. Bu bulgular literatürle uyumludur. -Çoğu literatür bilgisine göre erkeklerde hayat kalite skorları daha yüksek izlenmektedir. Benzer şekilde bizim çalışmamızda da tüm skorlar erkeklerde daha yüksek olup sadece fiziksel fonksiyon (PF), sosyal fonksiyon (SF) ve duygusal rol (RE) skorları arasında anlamlı fark izlenmiştir. -Son olarak, bu araştırmada Türkiye'ye ait SF-36 normatif değerlerinin bulunmuyor olması, karşılaştırılmaların yapılmasında bazı kısıtlıklara neden olmuştur. Sağlıklı toplumla mukayeselerin yapılmasında daha gerçekçi sonuçlara varılabilmesi açısından Türkiye'yi temsil eden çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
A decrease in the quality of life in patients undergoing surgical intervention for various reasons is an expected result. To summarize the results of this study: -Contrary to expectations, no significant difference was observed between the quality of life scores of patients who underwent PCNL and those who underwent open surgery. -Scores of general health (GH) were found to be significantly lower in patients who underwent PCNL and those who underwent open surgery compared to the control group. This result makes us think that the health perception of patients who underwent surgical intervention has changed. -All other quality of life scores decrease with age, except for general mental health (MH). These findings are consistent with the literature. - According to most of the literature, quality of life scores are higher in men. Similarly, in our study, all scores were higher in males, and only a significant difference was observed between physical function (PF), social function (SF) and emotional role (RE) scores. -Finally, the absence of SF-36 normative values for Turkey in this study caused some limitations in making comparisons. There is a need for studies that represent Turkey in order to reach more realistic results in making comparisons with a healthy society.