İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi ile çevrimiçi öğretime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between English language teachers' technological pedagogical content knowledge and attitude towards online teaching
  1. Tez No: 742092
  2. Yazar: AYŞE ÖZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri ile çevrimiçi öğretime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretim tutumları ile teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışmada nicel araştırma desenlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan 315 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak, İngilizce öğretmenlerinin demografik özelliklerini belirlemek için 'Kişisel Bilgiler Formu'; teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeylerini belirlemek için Kabakçı Yurdakul vd. (2012) tarafından geliştirilen 'Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği' ve çevrimiçi öğretim tutumlarını belirlemek için Sangwan, Sangwan ve Punia (2020) tarafından geliştirilen 'Çevrimiçi Öğretime Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Bulgular: İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyi tüm boyutlarda yüksek ve çevrimiçi öğretime yönelik tutum düzeyleri ise, takdir ve bilgi alt boyutlarında yüksek düzeyde ve heves, uzmanlaşma ve toplam çevrimiçi öğretime yönelik tutum boyutunda orta düzeyde olarak bulunmuştur. İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri ile çevrimiçi öğretime yönelik tutumları arasında anlamlı, pozitif yönde ve güçlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Teknolojik pedagojik alan bilgisi toplam puanı, çevrimiçi öğretime yönelik tutum toplam puanı üzerinde önemli ve anlamlı bir yordayıcı olduğu, teknolojik pedagojik alan bilgisi toplam puanı, çevrimiçi öğretime yönelik tutum toplam puanına ait varyansın yaklaşık %31'ini açıkladığı elde edilen bulgular arasındadır. Sonuç ve Öneriler: Çevrimiçi öğretimde, öğretmen ile öğrenci arasındaki ve öğrenci-öğrenci arasındaki iletişim, yalnızca teknolojik araçların kullanımıyla sağlanır. Bu bağlamda, öğretmenlerin öğretim için teknolojiyi etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarını anlaması gerekir. Dahası, öğretmenlerin belirli pedagoji, alan ve teknoloji bilgisinden ziyade bu öğelerin çevrimiçi eğitim ortamlarında öğretmek için nasıl etkileşime girdiğine dair bir anlayışa sahip olması gerektiği düşünülmektedir (Javier, 2020, s. 215; Moore-Adams vd., 2016, s. 334). Bu nedenle, teknolojik pedagojik alan bilgisi, öğretmenlerin çevrimiçi eğitime yönelik tutumlarının tespiti ve gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlerin eğitimde kilit paydaşlardan biri olduğu görüşünden hareketle, öğretmenlerin çevrimiçi öğretim konusunda yeterlik ve farkındalıklarını artırmak adına çevrimiçi öğretim geliştirme ve yönetim seminerleri düzenlenebilir. İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi seviyelerinin çevrimiçi öğretime yönelik tutumla ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, teknolojik pedagojik alan bilgisi seviyesini artırıcı önlemler alınabilir, çevrimiçi öğretime yönelik tutumlarını artırıcı etkinlikler gerçekleştirilebilir. COVID-19 dolayısıyla, zorunlu uzaktan eğitime geçen öğretmenlere çevrimiçi eğitim konusunda kapsamlı eğitimler verilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the relationship between English teachers' technological pedagogical content knowledge levels and their attitudes towards online teaching. Method: In this study, which aims to reveal the relationship between English teachers' online teaching attitudes and their technological pedagogical content knowledge levels, the correlational model, which is one of the quantitative research designs, was used. Simple random sampling method was used to determine the sample of this study. 315 English teachers working in schools affiliated to Manisa Provincial Directorate of National Education participated in the study in the 2021-2022 academic year. In this study, as data collection tools, 'Personal Information Form' to determine the demographic characteristics of English teachers; The 'Technological Pedagogical Content Knowledge Scale' developed by Kabakçı Yurdakul et al. (2012) to determine their levels of technological pedagogical content knowledge and the 'Attitude Scale Towards Online Teaching' developed by Sangwan, Sangwan and Punia (2020) to determine English teachers' online teaching attitudes were used. Results: While the technological pedagogical content knowledge level of the English teachers was found to be high, the levels of online teaching attitude were found to be high in the sub-dimensions of appreciation and knowledge, and moderate in the levels of enthusiasm, specialization and online teaching- total. It has been determined that there is a significant, positive and strong relationship between English teachers' technological pedagogical content knowledge levels and their attitudes towards online teaching. It is among the findings that technological pedagogical content knowledge total score is an important and significant predictor on the total score of attitude towards online teaching, and technological pedagogical content knowledge total score explains about 31% of the variance of the total score of attitude towards online teaching. Conclusion and Suggestions: In online teaching, communication between teacher and student and student-student is provided only by the use of technological tools. In this context, teachers need to understand how to effectively use technology for teaching. Moreover, it is thought that teachers should have an understanding of how these elements interact to teach in online education environments rather than specific pedagogy, field and technology knowledge (Javier, 2020, p. 215; Moore-Adams et al., 2016, p. 334). Therefore, technological pedagogical content knowledge plays an important role in the determination and development of teachers' attitudes towards online education. In this context, based on the view that teachers are one of the key stakeholders in education, online education development and management seminars can be organized in order to increase teachers' competence and awareness about online teaching. Considering the relationship between technological pedagogical content knowledge levels of English teachers and their attitudes towards online teaching, measures can be taken to increase their technological pedagogical content knowledge level and activities can be carried out to increase their attitudes towards online teaching. Due to COVID-19, teachers who switch to compulsory distance education can be given comprehensive training on online education.