Dijital dönüşümün muhasebe meslek mensuplarının iş becerikliliğine etkisi: Batı Akdeniz Bölgesi (TR61) örneği
The effect of digital transformation on business skills of accounting professionals: The case of the West Mediterranean region (TR61)
- Tez No: 742157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Muhasebede yazılım tabanlı ürünler ortaya çıkmıştır bu durum verilerin işlenmesini, hızını, analiz sürecini ve kısa zamanda bir araya getirilip elde edilmesi gereken bilgiye ulaşılmasını önemli ölçüde kolaylaştırarak etkili olmuştur. Dönüşen meslek faaliyetleri ile beraber muhasebe meslek mensuplarına değişimlere uyum sağlaması gibi sorumluluklar yüklenmiştir. Muhasebeci kendi inisiyatiflerini de kullanarak değişen iş anlayışı ile paralel bir biçimde kendini dönüştürmek zorunda kalmaktadır. Bu durumda anlam kazanan İş becerikliliği, çalışanların görevlerinin gerektirdiği sınırlar doğrultusunda işi tamamlama süreci boyunca yaptıkları bazı değişiklikler olarak tanımlanmaktadır. Dijital dönüşüme uyum sağlayarak çağın gerisinde kalmama sorumluluğunu taşıyan muhasebe meslek mensuplarının, iş becerikliliklerinde de değişkenlikler olacağı ön gülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Batı Akdeniz bölgesi(TR61) olarak anılan Isparta, Antalya, Burdur illerinde görev yapan Mali Müşavirler Odası'nda kayıtlı olan/olmayan Muhasebe meslek mensuplarının, mesleki faaliyetlere dijital dönüşümün dahil olmasıyla teknoloji kabullerinin iş becerikliliklerine etkisini demografik özellikler açısından istatistiki olarak incelenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Software-based products have emerged in accounting, and this has been effective by significantly facilitating data processing, speed, analysis process and access to information that needs to be gathered and obtained in a short time. Along with the transforming professional activities, responsibilities such as adapting to the changes have been given to the accounting professionals. The accountant has to transform himself in parallel with the changing business understanding by using his own initiatives. Job resourcefulness, which makes sense in this case, is defined as some changes that employees make during the process of completing the job in line with the limits required by their duties. It is predicted that there will be variability in the work skills of professional accountants who are responsible for not falling behind the times by adapting to digital transformation. The aim of this study is to statistically examine the effect of technology acceptance on job resourcefulness with the inclusion of digital transformation in professional activities of professional accountants, who are registered or not in the Chamber of Financial Advisors working in the provinces of Isparta, Antalya, Burdur, which is called the Western Mediterranean region (TR61), in terms of demographic characteristics. aims.