Kurumlar vergisi planlaması etkinliğinin araştırılması; Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
Investigation of corporate tax planning effectiveness; An application in the Turkish banking sector
- Tez No: 742187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada Türk bankacılık sektöründeki vergi planlaması analizi hem Nakit Efektif Vergi Oranı hem de Genel Kabul Görmüş Muhasebe Prensipleri Efektif Vergi Oranına göre hesaplanarak elde edilen ekonometrik model ile tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Başka bir ifadeyle, çalışmada Türk bankacılık sektöründe bankaların vergi planlaması ile bankacılık sektöründe etkili olan hangi unsurlar ile arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Böylelikle, Türk bankacılığında vergi planlamasının yapılmasından hangi faktörlerin etkili olduğununum ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaç kapsamında, bankacılık sektöründe 2015-2020 dönem aralığı içerisinde faaliyet gösteren kamu, özel ve yabancı sermayeli 16 bankanın finansal verileri kullanılarak iki farklı vergi planlaması modeli ile lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Çünkü, bağımlı değişkenin iki düzeyli olduğu durumlarda lojistik regresyon analizi kullanılmaktadır. Elde edilen bulgular, Nakit Efektif Vergi Oranı vergi planlamasına göre, 16 bankadaki vergi planlaması ile faiz gelirleri, şube sayısı, faiz gelirleri, nakit ödemesi, sektör hesabı ve kaldıraç verileri arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Genel Kabul Görmüş Muhasebe Prensipleri Efektif Vergi Oranı vergi planlamasına göre ise, faiz gelirleri, personel sayısı, banka karlılığı, vergi karşılığı, vergi öncesi gelir ve sektör payı verileri ile vergi planlaması arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to estimate the tax planning analysis in the Turkish banking industry using an econometric model that was created by calculating both the Cash Effective Tax Rate and the Effective Tax Rate under Generally Accepted Accounting Principles. In other words, in the study, it is aimed to reveal whether there is a significant relationship between the tax planning of banks in the Turkish banking sector and which factors are effective in the banking sector. It aims to expose the elements that Turkish banking uses to effectively prepare its taxes. The financial data of 16 banks with public, private, and foreign capital functioning in the banking sector between 2015 and 2020 were used in a logistic regression analysis for this aim, which used two different tax planning models. Because when the dependent variable has two levels, logistic regression technique is performed. The results show that there is a substantial correlation between tax planning in 16 banks and interest income, branch count, interest income, cash payment, sector account, and leverage data, according to the Cash Effective Tax Rate tax planning. It has been found that there is a considerable correlation between interest income, the number of employees, bank profitability, tax provision, pre-tax income, and sector share information and tax planning, as per Generally Accepted Accounting Principles Effective Tax Rate.