Okul öncesi dönem çocukların dijital oyun bağımlılık eğilimleri ile anne-çocuk ilişkisinin incelenmesi
Examining the digital play addiction tendency of preschool children and the mother-child relationship
  1. Tez No: 742209
  2. Yazar: TUĞBA EMİROĞLU İLVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada 48-72 aylık okul öncesi dönem çocukların dijital oyun bağımlılık eğilim düzeyleri ile anne-çocuk ilişkisi ele alınmıştır. Ayrıca çocukların cinsiyeti, yaşı, okul öncesi eğitim alma süresi, devam ettiği okul öncesi eğitim kurum türü, dijital oyun oynama süresi, dijital oyun oynama durumu; annelerin yaşı, öğrenim durumu, çalışma durumu, dijital araç kullanma süresi; aile yapısı, aylık gelir durumu değişkenlerinin çocukların dijital oyun bağımlılık eğilim düzeyleri ve anne-çocuk ilişkisi üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel anaokulu ve anasınıflarına devam eden toplam 450 çocuk ve annesi oluşturmuştur. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan“Bilgi Formu”, Budak (2020) tarafından geliştirilen çocuklar için“Dijital Oyun Bağımlılık Eğilimi Ölçeği”, Akgün ve Yeşilırmak (2010) tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Çocuk-Anababa İlişki Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi analizi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, çocukların dijital bağımlılık eğilim düzeylerinin çocukların cinsiyetine, çocukların yaşına, çocukların bir günde dijital oyun oynama süresine, çocukların dijital oyun oynama durumuna, çocukların dışarıda zaman geçirme sıklığına, annelerin öğrenim durumuna, annelerin dijital araç kullanma süresine, aile yapısına, ailenin aylık gelir durumuna göre farklılaştığını gösterirken; çocukların okul öncesi öncesi alma süresine, devam ettiği okul öncesi eğitim kurum türüne, annelerin yaşına, annelerin çalışma durumuna göre farklılaşmamaktadır. Anne-çocuk ilişkisi ise çocukların cinsiyetine, çocukların yaşına, annelerin çalışma durumuna göre farklılık göstermezken, annelerin çocukla zaman geçirme süresine, ailenin aylık gelir durumuna, aile yapısına ve çocuğun dijital oyun oynama süresine göre farklılık göstermektedir. Son olarak, çocukların dijital oyun bağımlılık eğilim düzeyleri ile anne-çocuk ilişkisi arasında orta düzey pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Anne-çocuk ilişkisi toplam puanlarının yüksek olması olumsuz ilişkiyi gösterdiğinden; çocukların dijital oyun bağımlılık eğilim düzeylerinin artması annelerin çocuklarıyla ilişkisinin olumsuz yönde artması anlamına gelmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the digital play addiction tendency levels of 48-72 month-old preschool children and the mother-child relationship were discussed. In addition, the effects on children's digital play addiction tendency levels and mother-child relationship were investigated in terms of the variables of the child's gender, age, the duration of preschool education, type of preschool education institution, the duration of playing digital games, the status of playing digital games of the child, age of the mother, mother's graduation status, mother's working status, family structure and mother's use of digital tools. The sample of the study consisted of a total of 450 children and their mothers attending public and private kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul, Turkey. The research data were collected using the information form prepared by the researcher, the“Digital Game Play Addiction Tendency Scale”for children developed by Budak (2020), and the“Parent-Child Relationship Scale”adapted by Akgün and Yeşilırmak (2010). Descriptive statistics, independent samples t-test analysis, one-way analysis of variance and correlation analysis were used in the analysis of the data. Findings show that children's digital play addiction tendency levels differ according to the gender of children and the age of children, the duration of playing digital games of children, the status of playing digital games of children, the frequency of the children spending time outside, the education status of the mothers, the duration of using digital tools of the mothers, the family structure, the monthly income of the family. On the contrary, children's digital play addiction tendency levels do not differ according to the duration of the children's preschool education, the type of preschool education institution, the age of mothers and the working status of the mothers. The motherchild relationship, on the other hand, does not differ according to the age and gender of the children, and the working status of the mothers, while it differs according to the time spent by the mothers with the child, the monthly income of the family, the family structure and the duration of the child playing digital games. Finally, it was determined that there is a moderate positive relationship between children's digital play addiction tendency levels and mother-child relationship. In short, high motherchild relationship total scores indicate a negative mother-child relationship; the increase in children's digital play addiction tendency levels means that the relationship of mothers with their children increases negatively.