Genç yetişkinlerde sosyal görünüş kaygısı ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin bazı demografik özellikler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between social appearance anxiety and self-respect in young adults in terms of some demographic characteristics
- Tez No: 742210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan bu tez çalışmasının amacı genç yetişkinlerde sosyal görünüş kaygısı ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin bazı demografik özellikler açısından incelenmesidir. Araştırma anket uygulaması ile 2021 yılında 20-40 yaş arası,“İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Sakarya, Ordu, İzmir ve Gaziantep”ilinde yaşayan 350 birey ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) ve Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği- Kısa Formu (BSDÖ- KF)”, kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SSPS 22.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde istatistiklerden; frekans, analizlerinden, aritmetik ortalamalardan ve standart sapma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Aynı zamanda araştırma kapsamında, katılımcılar gruplara ayrıştırılmış ve gruplar için“t-testi”, tek taraflı“varyans”analizi (ANOVA) yöntemlerine başvurulmuştur. Değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için regresyon ve korelasyon analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the relationship between social appearance anxietyandself-esteeminyoungadultsintermsofsomedemographiccharacteristics. A survey was used as a research model. The research was conducted in 2021. The provinces of“Istanbul, Bursa, Izmir, Ankara, Sakarya, Ordu, Izmir and Gaziantep”were chosen as the research universe and sample, and a total of 350 participants from these provinces participated in theresearch. As data collection tools in the research;“Personal Information Form”,“Social AppearanceAnxietyScale(SSAS)andSelf-EsteemRatingScale-ShortForm(BSDS- SF)”wereused.TheSSPS22.0programwasusedintheanalysisoftheobtaineddata. From the statistics in the analysis of the obtained data; Frequency analysis, arithmetic meansandstandard deviationmethodswereused.Atthesametime,withinthe scope of the research, the participants were divided into groups and“t-test”and one- sided“analysis of variance”(ANOVA) methods were applied for thegroups.Regressionandcorrelationanalyzeswerealsoperformedtodeterminetherelationship between thevariables.