Analyzing physics instructional videos on youtube with respect to the cognitive theory of multimedia learning
Youtube'daki fizik öğretici videoları bilişsel multimedya öğrenim teorisine göre analiz etme
  1. Tez No: 742211
  2. Yazar: FATMA MOHAMED TAHER
  3. Danışmanlar: Assoc. prof. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Pek çok öğrenci, Fizik de dahil olmak üzere, farklı kavramları ve konuları öğrenmek için YouTube gibi gayri resmi kaynaklara yöneldiğinden yeterli gelmemektedir. Bu çalışma, Mayer'in multimedya öğrenimine ilişkin bilişsel teorisine göre eğitici videoları değerlendiren yeni bir araç sunmak için keşif niteliğinde sıralı bir tasarıma göre hareket etmektedir. Araç, beş seviyeli Likert ölçeğine sahip bir değerlendirme tablosu olarak tasarlanmıştır ve tamamen çok aşamalı bir küme örneklemesi kullanılarak seçilen videolardan oluşan bir örneğe uyan 16 multimedya ilkesine dayanmaktadır. Beş fizik dalından en çok izlenen, süreleri 0 ile 20 dakika arasında değişen 60 YouTube videosu seçilmiş, genel özellikleri incelenmiş ve 'Multimedya İlkeleri Değerlendirme Tablosu' (MPR) ve bunun ortalama puanı. Sonuçlar, iyi bir kolektif (4.06) bildirmiştir ve bir ANOVA testi,“Optik”ve“Termodinamik”arasında ve orta ve kısa videolar arasında belirgin bir fark olduğunu doğrulamıştır. Araştırmaya göre en iyi uygulanan ilkenin“Mekansal Bitişiklik”ve en düşük uygulama kalitesine sahip ilkenin ise“Bakış kılavuzu”olduğu tespit edilmiştir. Basit bir doğrusal regresyon analizinde, bilişsel değer ile videoların popülerliği arasında veri varyansının % 11'ini açıklayan pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bulgular, değerlendirme listesinin tahmini bir bilişsel değere dayalı olarak eğitici videoları analiz etmeye ve her bir multimedya ilkesi için videoların uygulama kalitesini ve miktarını incelemeye yardımcı olduğunu göstermektedir; bu nedenle, öğretim ortamındaki boşlukları belirleme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Many students turn to informal sources of knowledge such as YouTube to learn various topics and subjects, therefore, it is important to investigate the different features of instructional YouTube videos, especially the cognitive features. This study follows an exploratory sequential design to present a new instrument to assess instructional videos according to Mayer's cognitive theory of multimedia learning. The instrument is designed as a rubric with a five-level Likert scale, and is entirely based on 16 multimedia principles that fit a sample made of videos selected using a multistage cluster sampling. 60 YouTube videos selected from the most viewed in five traditional physics areas, with a duration between 0 and 20 minutes were investigated for their general features and were assessed by using the 'Multimedia Principles Rubric' (MPR) to estimate the mean score that represents their cognitive value. The results reported a good overall mean (4.06). An ANOVA test confirmed a significant difference between the physics areas 'Optics' and 'Thermodynamics', and the video lengths 'Medium' and 'Short'. The best-applied principle was 'Spatial Contiguity' and the principle with the poorest application quality was the 'Gaze Guidance'. Furthermore, a positive association that explains 11% of the variance in data was found between the video's cognitive values and their popularity in a simple linear regression analysis. The findings suggest that the rubric helps analyze instructional videos based on an estimated cognitive value and investigate the videos' application quality and quantity for each multimedia principle; therefore, it has the potential to identify the gaps in instructional media.