Uzaktan eğitim yöntemiyle verilen derslerin öğretmenlerin ses sağlığı üzerine etkisi
The effects of distance education lessons on teachers' voice HEALTH
  1. Tez No: 742222
  2. Yazar: AYDİL DEMİRKAYA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kulak Burun ve Boğaz, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Korona virüsün sebep olduğu pandemi (Covid-19 pandemisi) nedeniyle yüz yüze eğitime dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de ara verilmiş bu süreçte eğitimler çevrim içi olarak devam etmiştir. Bu çalışmada pandemi öncesi yüz yüze eğitim dönemiyle pandemi sırasındaki çevrim içi eğitim dönemlerinin öğretmenlerin ses sağlığı üzerindeki değişimi araştırılmıştır. Aynı zamanda pandemi öncesi yüz yüze eğitim döneminde sınıf ve branş öğretmenlerinin ses sağlıkları bakımından oluşabilecek farklılıkların çevrim içi eğitim dönemine yansıması da incelenmiştir. Bu amaçla 56 sınıf öğretmeni ve 97 branş öğretmeni olmak üzere toplam da 153 öğretmen üzerinde 7 bölümden oluşan ve katılımcıların günlük alışkanlıkları, öğretim ile ilgili bilgileri ve ilişkili olabilecek ses bozukluğu davranışlarını incelemeye yönelik oluşturulan anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the pandemic caused by the Coronavirus (Covid-19 pandemic), face-to-face education was suspended in Turkey as in many countries around the world, and the lessons continued online during this process. In this study, the change between face-to-face teaching before the pandemic and online teaching during the pandemic on the voice health of teachers was explored. At the same time, the reflection of the differences that may occur in terms of vocal health of classroom and branch teachers during the face-to-face teaching period before the pandemic, on the online teaching period was also examined. For this purpose, a survey consisting of 7 sections was applied to a total of 153 teachers, 56 of which are classroom teachers and 97 branch teachers, to examine the daily habits of the participants, their information about teaching, and the voice disorder behaviors.