Böbrek nakli hastalarında B hücre alt grupları ile organ sağkalımı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between B cell subgroups and organ survival in renal transplant patients
  1. Tez No: 742225
  2. Yazar: NESLİHAN TAŞKIN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ KÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amacımız, humoral rejeksiyon gösteren böbrek nakli hastalarında, organ sağkalımını regüle edebileceğini düşündüğümüz; CD19+CD24+CD38+ (Transisyonel B hücreler), CD5+CD27+CD138+ (GzmB+ B hücreler), CD19+CD25+, CD20+CD27+CD43+CD11b+ (B1 hücreler), CD19+CD25+CD71+CD73- (BR1 hücreler) ve CD19+IgDloCD38+CD24loCD27- B hücreler olmak üzere 6 farklı B hücre alt grubunu incelemek ve bu hücrelerin stabil ve sağlıklı gruplardaki seviyelerini karşılaştırarak, rejeksiyona yönelik bir öngörü oluşturabilecek bulgular elde edebilmekti. Bu amaç doğrultusunda, üniversitemizin tıp fakültesi hastanesinde takip edilen böbrek nakli hastaları arasından katılımcı gruplar belirlendi. Rejeksiyonlu 23, rejeksiyonsuz 10 ve sağlıklı 15 kişi olmak üzere toplam 48 katılımcı (%68,8 erkek, %31,2 kadın) çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların periferik venöz kan örneklerinden lenfositler izole edildi ve B hücresi alt gruplarını temsilen oluşturulan 6 antikor paneli ile boyandı. Boyama sonrası FACS Canto II flow sitometri cihazında değerlendirildi. Kaydedilen veriler; cinsiyet, yaş, greft ömrü ve PRA değerleri ile birlikte, karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Sonuçlara göre, sağlıklı grupta yaş arttıkça CD19+CD25+ hücrelerin de benzer oranda arttığı gözlemlenmiştir. Gruplar arasında cinsiyet, greft ömrü ve PRA seviyeleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. CD19+CD25+ ve BR1 hücrelerin rejeksiyonsuz bireylerde, rejeksiyonlu ve sağlıklı bireylere göre daha yoğun bulunduğu, aralarında doğru yönlü ve güçlü bir korelasyon olduğu belirlenmiştir (p0.05). Ancak hücrelerin kendi aralarında yapılan karşılaştırmada orta dereceli korelasyonlar izlenmiştir. BR1 ve CD19+CD25+ B hücrelerin rejeksiyonsuz hastalardaki belirgin artışı ve aralarındaki güçlü korelasyon, bu hücrelerin, antiinflamatuar fonksiyonları ile organ sağkalımında pozitif bir etkiye sahip olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Our aim was to examine 6 different subgroups of B cell, namely CD19+CD24+CD38+ (transitional B cells), CD5+CD27+CD138+ (GzmB+ B cells), CD19+CD25+, CD20+CD27+CD43+CD11b+ (B1 cells), CD19+CD25+CD71+CD73- (BR1 cells) and CD19+IgDloCD38+CD24loCD27- B cells, which we think can regulate organ survival in kidney transplant patients with humoral rejection and to obtain findings that can create a prediction regarding to rejection, by comparing the levels of these cells in stable and healthy groups. In accordance with this purpose, the participant groups were determined among the kidney tranpslant patients followed in the medical faculty hospital of our university. A total of 48 participants (%68,8 male, %31,2 female) consisting of 23 with rejection, 10 without rejection and 15 healthy individuals were included in the study. Lymphocytes were isolated from peripheral venous blood samples of the participants and stained with 6 antibody panels representing B cell subgroups. After staining, they were evaluated in FACS Canto II flow cytometry device. Saved data were comparatively analyzed with gender, age, graft lifespan and PRA values. According to the results, it was observed that CD19+CD25+ cells increased at a similar rate as age increased in the healthy group. There was no significant difference between the groups in terms of gender, graft lifespan and PRA levels. It was determined that CD19+CD25+ ve BR1 cells existed more intensely in patients without rejection than patients with rejection and healthy individuals, and there was a direct and strong correlation between them (p0.05), however, moderate correlations were observed in the comparison of cells among themselves. The significant increase of BR1 and CD19+CD25+ B cells in patients without rejection and the strong correlation between them indicate that these cells may have a positive effect on organ survival with their anti-inflammatory functions.