Ebe ve hemşirelere obstetrik şiddeti önlenmeye yönelik verilen eğitim programının etkinliği: Ebe, hemşire ve bakım alan kadınların sonuçları
Effectiveness of the education program for preventing obstetric violence to midwife and nurses: Results of ebe, nurses and women taking care
  1. Tez No: 742226
  2. Yazar: NURTEN ÖZÇALKAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Araştırma, ebe ve hemşirelere obstetrik şiddeti önlenmeye yönelik verilen eğitim programının ebe, hemşire ve bakım alan kadınların sonuçlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Ocak - Eylül 2021 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmada randomizasyonla belirlenen, Adıyaman ili AKDH doğumhane ve lohusa servisleri ile ASM'lerde çalışan 84 ebe ve hemşire deney grubunu, Malatya ili MEAH Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi doğumhane ve lohusa servisleri ile ASM'lerde çalışan 84 ebe ve hemşire kontrol grubunu oluşturdu. Deney grubunda yer alan ebe ve hemşirelere araştırmacı tarafından 16 oturumdan oluşan obstetrik şiddeti önlemeye yönelik eğitim programı uygulanırken, kontrol grubundaki ebe ve hemşirelere herhangi bir girişim uygulanmadı. Araştırmanın ikinci aşaması ise, deney grubundaki ebe ve hemşirelere uygulanan eğitim programından önce ve sonra Adıyaman ili AKDH doğumhane ve lohusa servisleri ile ASM'lerinden bakım alan kadınlarla (bağımsız iki grup) yürütüldü (eğitimden önce 158 kadın, eğitimden sonra 158). Veriler Tanıtıcı Bilgi Formları, BDÖ-30, İBDÖ ve Bakım Memnuniyeti Değerlendirme Formu ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim:. The research was carried out to determine the results of the training program given to midwives and nurses to prevent obstetric violence. Material and Method: The research was conducted between November 2020 and December 2021. In the study, 84 midwives and nurses working in AKDH delivery and puerperal services and FHCs in Adıyaman province constituted the experimental group, and the control group of 84 midwives and nurses working in the delivery room and postpartum services of MEAH Child and Gynecology Hospital in Malatya and FHC's, determined by randomization in the study. While the training program for the prevention of obstetric violence consisting of 16 sessions was applied by the researcher to the midwives and nurses in the experimental group, no intervention was applied to the midwives and nurses in the control group. The second phase of the study was conducted with women who received care from the AKDH delivery and postpartum services and FHCs in Adıyaman province before and after the training program applied to the midwives and nurses in the experimental group (158 women before the training, 158 after the training). Data were collected with Introductory Information Forms, BDI-30, IBDÖ and Care Satisfaction Evaluation Form.