Toplumsal cinsiyet algısının kadın bağlama öğrencilerinin eğitim sürecine etkilerinin incelenmesi
Analysis of the effects of the social perception of gender on the education process of woman's bağlama students
  1. Tez No: 742290
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİDE BAHAR ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biyolojik cinsiyet, kadın ve erkeğin fiziksel ve biyolojik olarak farklı olmasının yanı sıra toplumsal cinsiyet, kadın ve erkeğin biyolojik farkının dışında, kalıplaşmış yargılardan kaynaklı cinsiyetler üzerinde bir önyargıya sebebiyet vermektedir. Kadınların üzerindeki toplumsal cinsiyet yargıları ülkemizde müzik alanında da bir sorun olarak düşünülmektedir. Bu nedenle, Ülkemizde yaygın olarak verilen bağlama eğitiminde, kadın bağlama icracılarının mesleki açıdan yaşadığı problemleri tespit etmek, bu problemlere çözüm önerisi sunmak çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yönteminden faydalanılmış, veri toplama yöntemi olarak kadın bağlama öğrencilerine ve akademisyenlerle birebir görüşmeler yapılmıştır. Çalışmaya 10 akademisyen, 43 kadın bağlama öğrencisi katılmış ve araştırmanın verileri bu çalışmaya katılan akademisyen ve öğrenciler verdiği cevaplar üzerinden toplanmıştır. Analiz sürecinde betimsel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemleri olan Kadın bağlama icracılarının, mesleki açıdan yaşadıkları çevresel problemler nelerdir? Kadın bağlama icracılarının, mesleki açıdan yaşadıkları ailevi problemler nelerdir? Kadın bağlama icracılarının, bağlama eğitimi sürecinde bağlama eğitmeninin cinsiyetinin, eğitim sürecine etkileri nelerdir? Kadın bağlama icracılarının mesleki açıdan rol model olarak aldığı kadın bağlama icracılarının eğitim sürecine etkileri nelerdir? Kadın bağlamacılara yönelik akademisyen görüşleri nelerdir? Sorularına cevap aranmış ve yapılan analizler sonucunda veriler tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmanın sonucuna göre çevrenin müziğe başlama döneminde ve süreç içerisindeki görüşlerinin kişiyi olumlu-olumsuz etkilediği, ailede bağlama çalan bir kişinin varlığı kişinin müziğe yönelmesinde destekleyici olmasıyla birlikte müzik bölümüne yöneltmesi açısından çok etkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte; toplumun olumsuz yargılarını olumlu hale dönüştürecek çalışmalar yapılması, kültürümüzün mirası olan bağlamayı sevdirecek ve koruma içgüdüsü aşılayacak ayrı çalışmalar yapılması, akademisyenler tarafından öğrencilerin farklı yorumlar dinlemeye teşvik edilip, farklı rol modeller keşfedecek ortamlar sunulması, bağlama dersi veren akademisyenler tarafından çalgı eğitiminde motivasyon kavramını maksimum düzeye taşıyacak yöntem ve teknikler geliştirilip bu alanda çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The biological gender, apart from the physical and biological difference of men and women, leads to a bias on gender due to stereotyped judgments, other than the biological difference of gender, woman and man. Gender judgments over women are also considered a problem in music in our country. For this reason, the aim of the study is to identify the occupational problems experienced by female baglama performers in baglama training, which is widely given in our country, and to offer solutions to these problems. In the study, qualitative research method has been utilized and one-on-one interviews were conducted with female baglama students and academics as a data collection method. 10 academicians, 43 female baglama students participated in the study and the data of the research were collected through the answers given by the academicians and studens who participated in this study. Content analysis, one of the descriptive research methods, was used in the analysis process. What are the environmental problems experienced by female baglama performers, which are the sub-problems of the research? What are the family problems experienced by female baglama performers professionally? What are the effects of the gender of the baglama trainer on the education process of female baglamaperformers? What are the effects of female baglama performers on the education process of female baglama performers, who are taken as role models? What are the academicians' views on female baglama performers? The answers to the questions have been searched and the data has been presented in tables as a result of the analysis. According to the results of the research, it has been determined that the views of the environment during and during the beginning of music affect the person positively or negatively, and the presence of a person in the family who plays the baglama is very effective in terms of being supportive in inclining towards music and directing it to the music department. With this; Carrying out studies that will transform the negative judgments of society into positive ones, conducting separate studies that will make students love the baglama, which is the heritage of our culture, and instill a protective instinct, offering environments where students are encouraged to listen to different interpretations and discover different role models, will maximize the concept of motivation in instrument education by academics who teach baglama lessons. method studies have been proposed.