COVİD-19 geçiren ve geçirmeyen bireylerin gıda güvenliği algıları, satın alma davranışları ve hijyen uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of food safety perceptions, purchasing behaviors and hygiene practices of individuals COVİD-19 positive and COVİD-19 negative
  1. Tez No: 742291
  2. Yazar: RABİA BÜŞRA IŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı; COVID-19 geçiren ve geçirmeyen bireylerin gıda güvenliği algıları, satın alma davranışları ve hijyen uygulamalarını değerlendirmektir. Çalışma, COVID-19 pandemisi nedeniyle çeşitli iletişim kanalları yoluyla dağıtılan anket ile online olarak yürütülmüştür. COVID-19 geçirmiş 760 ve COVID-19 geçirmemiş 1633 olmak üzere 18-65 yaş arası toplam 2393 katılımcıyla gerçekleştirilen bu araştırmada, katılımcılara demografik bilgiler, gıda güvenliği endişesi, hijyen uygulamaları, satın alma davranışları, gıda güvenliği bilgisi ve COVID-19 korkusu olmak üzere altı bölümlük bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the food safety perceptions, purchasing behaviors, and hygiene practices of individuals COVID-19 positive and COVID-19 negative. The study was conducted online, and the questionnaire was distributed through various communication channels. A total of 2393 individuals aged 18 to 65 years participated in the study, including 760 COVID-19 positives and 1633 COVID-19 negatives. The questionnaire consists of six sections, including demographic information, food safety concerns, food safety information, purchasing behavior, hygiene practices, and fear of COVID-19.