Çocuk dostu kent uygulamalarının çocuk katılımı kapsamında değerlendirilmesi 'Esenler Belediyesi örneği'
Evaluation of child-friendly city practices within the scope of child participation 'cample of Esenler Municipality'
  1. Tez No: 742292
  2. Yazar: AYSUN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un Esenler ilçesinde, Esenler Belediyesinin ''Çocuk Dostu Kent''uygulamaları, çocukların katılımları açısından ele alınmıştır. Türkiye'de ''Çocuk Dostu Kent'' uygulamalarında ne gibi çalışmaların yapıldığı ve yapılabileceğine dair bilgiler aktarılmıştır. Bunun yanı sıra çocuk katılımının hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden, bu konuya dair çocuklara gerekli söz hakkının verilmesinin gerekliliklerinden bahsedilmiştir. Çocukların istedikleri yaşam alanına dair fikirlerinin dinlenmesi gerektiği ve fikirlerinin saygı ile karşılanıp dikkate alınmasının önemli olduğu ifade edilmiştir. Çocukların her birinin kendisini ifade ediş şeklinin farklı olduğundan, bu farklılıklar göz önünde bulundurularak çocuk katılımının önemi ifade edilmiştir. Ülkelerin, belediyelerin, bu hususta gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmesi gereken ana esasların ne olduğundan bahsedilmiştir. Esenler Belediyesinin çocuk dostu şehirlerin oluşturulmasına, geliştirilmesine dair yapmış olduğu çalışmalar ele alınmıştır. Bu konuya dair belediyede aile ve sosyal ilişkiler uzmanları ile görüşülmüş, kendilerinin hangi amaçlara yönelik çalışmalar yaptıklarını ve yapılan bu çalışmalardan nasıl geri dönüşler alındığına dair bilgiler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the“Child Friendly City”practices of Esenler Municipality in Esenler district of Istanbul are discussed in terms of children's participation. Information on what kind of work has been done and can be done in the“Child Friendly City”practices in Turkey has been given. In addition, the characteristics of child participation and the necessity of giving children the necessary right to speak on this issue were mentioned. It was stated that children's ideas about the living space they want should be listened to and it is important that their ideas are respected and taken into account. Since each child's way of expressing himself is different, the importance of child participation has been expressed by taking these differences into account. It has been mentioned what the main principles that countries and municipalities have realized and should realize in this regard. Esenler Municipality's studies on the creation and development of child-friendly cities are discussed. On this subject, family and social relations experts in the municipality were interviewed, and information was shared about the purposes for which they were working and how the feedback was received from these studies.