Covıd 19 geçiren ve geçirmeyen bireylerde fiziksel uygunluk, egzersiz kapasitesi ve kardiyorespiratuar yanıtların karşılaştırılması
  1. Tez No: 789395
  2. Yazar: HARUN REŞİT AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 salgını, hızla tüm dünyaya yayılmış ve koronavirüs ailesinin neden olduğu ilk pandemi olarak tespit edilmiştir. COVID-19 çoklu tutulum gösterebildiği gibi genellikle solunum sistemini etkileyen, hafif semptomlardan ağır klinik tablolara varabilen bir hastalıktır. Bu çalışmada COVID-19 hastalığını geçiren ve geçirmeyen bireylerin egzersiz kapasitelerini, kardiyorespiratuar durumlarını ve çeşitli fiziksel uygunluk skorlarını karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız 30 COVID-19 geçmişi olan ve 30 COVID-19 geçirmeyen katılımcı gönüllülük esasına göre dahil edilerek yürütülmüştür. Katılımcılar Kütahya ilinde ikamet eden kişilerden rastgele seçilmiştir. Katılımcılara 6 dakika yürüme testi ve fiziksel uygunluk testleri uygulanmış, 6 dakika yürüme testi öncesinde ve sonrasında kardiyorespiratuar veriler kayıt edilmiştir. Katılımcılarımızın yaş ortalaması 29,22 olup vücut kitle indeksi ortalaması 23,76'dır. Değerlendirme sonunda 6 dakika yürüme testi skor ortalaması hastalık geçirenlerde 554,33 olup geçirmeyenlerde 581.27 olarak bulunmuştur. COVID-19 geçirmiş olma durumu ile 6 dakika yürüme testi skorları arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic, caused by the SARS-CoV-2 virus, spread rapidly all over the world and was identified as the first pandemic caused by the coronavirus family. COVID-19 is a disease that can affect the majority of the body and generally affects the respiratory system, ranging from mild symptoms to severe clinical problems. In this study, it was aimed to compare the exercise capacity, cardiorespiratory status and various physical fitness scores of individuals with and without COVID-19 disease. Our study was carried out by including 30 patients with disease and 30 participants without disease on a voluntary basis. Participants were randomly selected from people residing in the province of Kütahya. Participants were given 6 minutes walking test and physical fitness tests, and cardiorespiratory data were recorded before and after 6 minutes walking tests. The average age of our participants is 29.22, and the average body mass index is 23.76. At the end of the evaluation, the mean score of 6 minutes walking test was found to be 554.33 in patients who had the disease and 581.27 in those who did not. No significant differences was found between having had COVID-19 and 6 minutes walking test scores (p>0.05).