Theocratic dystopias: Faith as an instrument of manipulation in 2084 The End of the World by Boualem Sansal and Swastika Night by Katharine Burdekin
Teokratik distopyalar: Boualem Sansal'ın 2084: The End of the World romanında ve Katharine Burdekin'ın Swastika Night eserinde bir manipülasyon aracı olarak inanç
- Tez No: 742301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Cezayirli yazar Boualem Sansal'ın 2084: The End of the World eserinde ve İngiliz yazar Katharine Burdekin'in Swastika Night eserinde dinin bir manipülasyon aracı olarak kullanılması bu çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Tek tanrılı dinlerin, pek çok zaman dünyayı daha barışçıl ve gelişmiş bir hâle getirmek adına insanlara prensipler ve düzenleyici kurallar sağladıkları görülmektedir. Buna karşın gücü elinde bulunduran sınıf bu inanç sistemlerini siyasallaştırdığı takdirde takdirde dinler, insanları manipüle ya da tahakküm etmede kullanılan ideolojik silahlara dönüşebilmektedir. Bu tez, yönetici sınıfın ideolojik kimliği olarak dini ve bu dinin– bir ütopyanın aksine– sistemik distopyalar kurmada kullanılması ihtimalini Marksist yazınsal metodolojisi doğrultusunda ele almaktadır. Çalışmanın varmak istediği hedefler arasında yönetici tabakanın inançsal manipülasyon yöntemlerini ve bu yöntemlerin sebep olabileceği kötücül sonuçları tespit etmek bulunmaktadır. Bir diğer amaç ise insan farkındalığını geliştirmede edebiyatın aydınlatıcı görevini ve yönetici sınıfın başvurduğu tahakküm edici ideolojileri incelemektir. Ayrıca bu tez, insanların güç arzusuyla ve baskınlık kurmak adına sahip oldukları birçok ilkeyi araçsallaştıran politik hayvanlar oldukları mefhumuna dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on religion as an instrument of manipulation in 2084 The End of the World by Algerian novelist Boualem Sansal and Swastika Night by English novelist Katharine Burdekin. Monotheistic religions provide humankind with rules of conduct and principles that refine human conduct with aim to create a peaceful and improved world. Nevertheless, when the ruling class manipulates and politicizes these religions, they become ideological weapons with the capacity to manipulate and crush humankind. Through use of the Marxist literary methodology, this thesis addresses religion as the ruling class's ideology and the possibility of religion being used to create a dystopic realm instead of a utopic one. In this thesis, one aim is to identify the ruling class's mechanisms for religious manipulation and the pernicious consequences of such manipulation. A second aim of this thesis is to investigate literature as an enlightening instrument for raising people's consciousness and exposing the manipulative ideologies of the ruling class. Furthermore, this thesis highlights the concept of humans as political animals who, in their lust for power, instrumentalize abundant principles with the sole intention to dominate.