65 yaş üstü kalp yetersizliği olan hastalarda akılcı ilaç kullanımı ile hastalığa uyum ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between rational drug use and adaptati̇on to the disease and quality of life in patients over 65 YEARS of age with HEART failure
- Tez No: 742331
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ AKGÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu araştırma 65 yaş üstü kalp yetersizliği olan hastalarda akılcı ilaç kullanımı ile hastalığa uyum ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Eylül 2020-Eylül 2021 tarihleri arasında, araştırma tipi tanımlayıcı-kesitsel olarak Aydın Devlet Hastanesi kardiyoloji polikliniğine kalp yetersizliği tanısı ile başvuran 322 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu, Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği (AİKÖ), Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği (KHUÖ) ve Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (CASP-19) (YYKÖ) ile toplandı. Verilerin analizinde; karşılaştırmalar için t-testi, Mann-Whitney U ve ANOVA (post hoc Bonferroni testi) testi kullanılırken, ölçek skorları arasında ilişkiyi incelemek için ise Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the relationship between rational drug use, compliance with the disease and quality of life in patients over 65 years of age with heart failure. Materials and Methods: The study was carried out with 322 patients who applied to the cardiology outpatient clinic of Aydın State Hospital with the diagnosis of heart failure between September 2020 and September 2021, as a descriptive and cross-sectional study. The data were collected using a questionnaire prepared by the researchers, rational drug use scale, adaptation to chronic illness scale and quality of life scale in older people (CASP-19). In the analysis of data; While t-test, Mann-Whitney U and ANOVA (post hoc Bonferroni test) tests were used for comparisons, Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between scale scores.