Hafif beton atıklarının geri dönüşüm malzemesi olarak beton teknolojisinde kullanımının araştırılması
Investigation of the use of lightweight concrete wastes in concrete technology as recycling material
- Tez No: 742332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Beton içerisindeki en yüksek orana sahip olan ve betonun iskeletini oluşturan doğal agregaların kaynakları dikkat çekici ölçüde azalma göstermektedir. Bu sebeple alternatif agrega kaynakları arayışına başlanmıştır. Geri dönüşüm beton agregalar da bu alternatif agregalardan sadece bir tanesidir. Bu tez çalışmasında, hafif beton atıklarının geri dönüşüm malzemesi olarak beton teknolojisinde kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda hafif beton üretiminde kullanılabilen hafif agregalara alternatif olabileceği düşünülen 3 farklı agrega kullanılmıştır. Normal beton (NB), hafif beton (HB) ve kompoze hafif beton (KHB) olarak tasarlanan kontrol serileri ile bu 3 farklı atık hafif geri dönüşüm agregaları ile çeşitlendirilen beton serileri üretilmiştir. Çalışmada NB serisi dışında çimento dozajı 400 kg/m3 olarak seçilmiştir. Maksimum agrega dane çapı ise 25 mm olarak belirlenmiştir. Agregalar üzerinde birim ağırlık, özgül ağırlık ve su emme deneyleri yapılmıştır. Taze beton kıvamı olarak pompalanabilir beton kıvamı (16-21 cm) seçilmiş ve üretilen taze betonların birim ağırlıkları belirlenmiştir. Üretilen beton serileri 7, 14 ve 28 günlük su kürü sonrasında ultrasonik ses geçirgenlik deneyi (USG), basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı deneylerine tabi tutulmuştur. Deney sonuçları kontrol numuneleri ile kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda hafif beton atıklarının geri dönüşüm malzemesi olarak beton teknolojisinde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The resources of natural aggregates, which have the highest ratio in concrete and form the skeleton of concrete, show a remarkable decrease. For this reason, the search for alternative aggregate sources has begun. Recycled concrete aggregates are just one of these alternative aggregates. In this thesis, it is aimed to investigate the use of lightweight concrete waste as a recycling material in concrete technology. In this context, 3 different aggregates, which are thought to be alternatives to lightweight aggregates that can be used in lightweight concrete production, were used. Control series designed as normal concrete (NB), lightweight concrete (HB) and composite lightweight concrete (KHB) and diversified concrete series with these 3 different waste light recycling aggregates were produced. In the study, except for the NB series, the cement dosage was chosen as 400 kg/m3. The maximum aggregate particle diameter was determined as 25 mm. Unit weight, specific gravity and water absorption tests were carried out on the aggregates. Pumpable concrete consistency (16-21 cm) was chosen as the fresh concrete consistency and the unit weights of the produced fresh concrete were determined. The produced concrete series were subjected to ultrasonic sound permeability test (USG), compressive strength and splitting tensile strength tests after 7, 14 and 28 days of water curing. The test results were evaluated by comparing with the control samples. In this direction, it has been determined that light concrete wastes can be used as a recycling material in concrete technology.