Farklı yoğunluk dağılımları kullanılarak 19F füzyon reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of 19F fusion reactions by using different density distributions
  1. Tez No: 742336
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, 19F çekirdeğinin 9Be, 12C, 16O, 19F, 27Al, 28Si, 30Si, 40Ca, 54Fe, 56Fe, 208Pb ve 232Th gibi on iki farklı çekirdek ile füzyon reaksiyonları optik model (OM) kapsamında incelenmiştir. Reel potansiyel 19F çekirdeğinin on farklı yoğunluk dağılımı için double folding model (DFM) kullanılarak hesaplanmıştır. Buna karşın sanal kısım ise Woods-Saxon (WS) potansiyel olarak alınmıştır. Teorik sonuçlar hem deneysel verilerle hem de bir boyutlu (onedimensional) Wong formülüyle karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda analiz edilen tüm füzyon reaksiyonları ve yoğunluk dağılımları için bariyer pozisyonu ve yükseklik değerleri hesaplanmıştır. Son olarak 19F füzyon tesir kesiti hesaplamaları için sanal potansiyel eşitlikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fusion reactions with twelve different target nuclei such as 9Be, 12C, 16O, 19F, 27Al, 28Si, 30Si, 40Ca, 54Fe, 56Fe, 208Pb and 232Th of 19F nucleus were examined within the optical model (OM). The real potential was calculated by using the double folding model (DFM) for ten different density distributions of the 19F nucleus. On the other hand, the imaginary part was taken as Woods-Saxon (WS) potential. The theoretical results were compared with both experimental data and one-dimensional Wong formula. Also, the barrier position and height values for all the analyzed fusion reactions and density distributions were calculated. Finally, the imaginary potential equaitons for 19F fusion cross-section calculations were obtained.