Laparoskopik kolesistektomi öncesi hastalara uygulanan duygusal özgürleşme tekniği'nin cerrahi korku ve kaygı üzerine etkisi
Effect of emotional freedom technique applied to patients before laparoscopic cholecystectomy on surgical fear and anxiety
- Tez No: 742370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı laparoskopik kolesistektomi öncesi hastalara uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin cerrahi korku ve kaygıya etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Eylül 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Genel Cerrahi Kliniklerinde yürütüldü. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel araştırma modeli kullanılarak yapıldı. Araştırmaya 112 hasta (56 girişim+56 kontrol) dahil edildi. Kontrol grubuna rutin bakım ve tedavi uygulamaları uygulanırken, girişim grubuna duygusal özgürleşme tekniği uygulandı. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği”,“Cerrahi Korku Ölçeği”ve“Öznel Rahatsızlık Birimi Skalası”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-kare, Mann-Whitney U testi, Bağımsız gruplarda t-testi, Wilcoxon testi, Karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizi ve Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında tanıtıcı özellikler ve klinik özellikler açısından anlamlı fark yoktu (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of emotional liberation technique applied to patients before laparoscopic cholecystectomy on surgical fear and anxiety. Material and method: The research was carried out in the General Surgery Clinics of Malatya Education and Research Hospital between September 2021 and April 2022. The research was conducted using a randomized controlled experimental research model with a pretest-posttest control group. 112 patients (56 interventions+56 controls) were included in the study. While routine care and treatment practices were applied to the control group, emotional liberation technique was applied to the intervention group.“Patient Description Form”,“Surgery-Specific Anxiety Scale”,“Surgical Fear Scale”and“Subjective Unit of Distress Scale”were used to collect research data. In the evaluation of the data; number, percentage, mean, standard deviation, Chi-square, Mann-Whitney U test, Independent groups t-test, Wilcoxon test, Two-factor ANOVA analysis and Cronbach Alpha Confidence Coefficient were used for mixed measurements. Results: There was no significant difference between the groups in terms of descriptive and clinical features (p> 0.05).